W 2011 roku minęło 60 lat istnienia naszej szkoły. Pierwszego września 1951 r. był dniem rozpoczęcia nauki w Szkole Podstawowej nr 5 mimo, że prace budowlane jeszcze trwały.

Szkoła w pierwszych latach swojego istnienia była Placówką TPD - nie posiadała swojego rejonu, uczyli sie w niej uczniowie z  całego miasta. Pierwszym kierownikiem szkoły był. p.Aleksander Gunin. Pierwszymi nauczycielami byli znani na terenie Grudziądza pedagodzy. Szkołę tworzyło wówczas 12 oddziałów od klas I do VII i uczyło się w niej ok. 410 uczniów. Liczba uczniów poszczególnych klas była różna i wynosiła od 35 do 47.

Kolejnym kierownikiem była p. Eugenia Ossowska i kierowała szkołą w latach 1962 - 1974. Zmieniło się również grono nauczycielskie. Pojawili się nowi nauczyciele, a wśród nich nowi absolwenci Liceum Pedagogicznego w Grudziądzu. W wyniku Reformy Oświaty nasza szkoła w latach 1974 - 1984 była szkołą gminną. Nosiła wtedy nazwę Zbiorczej Szkoły Gminnej. Dyrektorem wówczas mianowany został p. Marian Mątewski.

W tym okresie do szkoły dowożeni byli uczniowie z okolicznych miejscowości z całej gminy Grudziądz. 4 maja 1981 roku nasza szkoła otrzymała imię Hanki Sawickiej oraz sztandar. Od 1 stycznia 1985 roku szkoła przestała być Zbiorczą Szkołą Gminną i powróciła do pierwotnej nazwy tj. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Hanki Sawickiej.

Kolejnym dyrektorem szkoły była p. Danuta Łazarska. Funkcję tę pełniła od września 1984 do końca sierpnia 2011r. Jej zastępcą była najpierw p.Danuta Wata, a później p.Beata Klimek-Nowacka (kl.I-III) i p.Jolanta Tarniowa (kl. IV-VI).

Od 1 września 2011 roku. funkcję dyrektora szkoły pełni Jolanta Tarniowa. Wice-dyrektorami są p. Beata Nowacka –Klimek (kl. I-III) oraz p. Iwona Sikorska (kl.IV-VI).

Z dniem 15 czerwca 1991 roku szkoła ponownie przyjęła nazwę SP nr 5, a 15 czerwca 1994 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii szkoły. Szkoła otrzymała im. ppłk. Stanisława Sitka - ostatniego komendanta Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu.

Rok później - 20 czerwca 1995 roku szkoła otrzymała SZTANDAR ufundowany przez Koło Kombatantów w Londynie. Te dwa wydarzenia na stałe związały naszą szkołę z ŻANDARMERIĄ WOJSKOWĄ. Przez wszystkie lata swojego istnienia szkoła nasza była szkołą aktywną i rozwijającą się. Zawsze starała się iść z postępem dbając o swoich uczniów, skutecznie ich kształtując, przygotowując do odpowiedzialności w życiu. Jesteśmy szkołą pokoleniową - dzisiaj uczymy dzieci, wnuki naszych uczniów.

Warunki i atmosfera szkoły, którą tworzą uczniowie, nauczyciele i rodzice, przepełniona jest, życzliwością, pomocą i zapałem. Sprawia ona, że szkoła właściwie pełni swoje funkcje, jest miejscem, w którym uczniowie chętnie i twórczo spędzają czas.