Projekt Erasmus+
ROK SZKOLNY 2022/2023
Projekt Different Countries, the Same Values dobiegł już końca. Jak do tej pory prezentowaliśmy efekty pracy naszych uczniów. Tym razem chcemy się podzielić efektami pracy nauczycieli - konspekty zajęć CLIL - angielski i chemia, język ojczysty wiedza o społeczeństwie, religia, historia, prawa dziecka i wartości. Lekcje te zostały przeprowadzone w czasie trwania projektu w Polsce, Bułgarii, Włoszech, Turcji i na Litwie.
Chemistry_and_English_lesson_(1).odt
Mother_tounge_and_English.docx
Unit_teaching_of_History_and_evaluation_test.docx
Wizyta partnerów Erasmus+ w Polsce
Od 25 do 29 kwietnia nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli z Turcji, Bułgarii i Litwy. Są to nasi partnerzy projektu Erasmus+ Different Countries The Same Values. Pierwszego dnia przywitaliśmy gości tradycyjnym poczęstunkiem, pokazaliśmy szkołę i zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. Majowe świętowanie. Następnie udaliśmy się z wizytą do prezydenta miasta. Zwieńczeniem dnia było zwiedzanie Grudziądza pod przewodnictwem naszych uczniów. Kolejny dzień zaczęliśmy od bardzo pouczającej lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem i doznaliśmy wielu emocji w tym szczególnie trudnym czasie, kiedy to na świecie brakuje zgody i pokoju. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer ulicami starego miasta w Gdańsku i odwiedziliśmy molo w Sopocie. Trzeci dzień Different Countries The Same Values w Polsce upłynął na zajęciach muzealnych, warsztatach czerpania papieru, pokazach i nauce tańców ludowych oraz na zajęciach sportowe w naszej szkole. Czwartego dnia odwiedziliśmy Toskanię kociewską. Nasi zagraniczni goście z Turcji, Litwy i Bułgarii wraz z polskimi dziećmi poznawali kulturę kociewską, wykonali i zjedli włoską pizzę oraz podążając za zasadami zdrowego stylu życia spędzili czas na świeżym powietrzu, spacerując polnymi ścieżkami i lasami w otoczeniu wiejskich zwierząt. Ostatniego dznia wymiany Erasmus+ w Sp 5 stworzyliśmy drzewo wartości, które pokazuje, że mimo różnego pochodzenia, jesteśmy podobni i mamy te same wartości. Do zajęć dołączyli online nasi włoscy partnerzy. Dokonaliśmy również podsumowania i ewaluacji działań projektowych. Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem certyfikatów uczestnictwa. Z żalem pożegnaliśmy naszych zagranicznych przyjaciół, dzięki którym będziemy mieli wiele miłych wspomnień. Do zobaczenia na Litwie!
Innovative Europe na Sycylii.
4-9 kwietnia, to czas kolejnej podróży dla Erasmusowiczów z naszej szkoły. Tym razem wszyscy partnerzy projektu Innovative Europe spotkali się na Sycylii, w miejscowości Vittoria, gdzie mieści się włoska szkoła ICS Filippo Traina. Pierwszego dnia zostaliśmy serdecznie przywitani przez nauczycieli i uczniów w tamtejszej szkole. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach nt. sławnych Włochów: Leonardo da Vinci, Michaela Angelo i Antoniego Vivaldi. Na zakończenie dnia, by lepiej się zintegrować i poznać tutejszą kuchnię, zjedliśmy kolację, podczas której zaserwowano nam lokalne specjały. Kolejne dni upłynęły nam na zwiedzaniu i zaznajamianiu się z kulturą i tradycjami Sycylii. Zwiedziliśmy miasta Vittoria i Ragusa, byliśmy gośćmi burmistrza w ratuszu Vittorii, a najwięcej wrażeń dostarczyła nam wizyta na zamku Donnafugata oraz degustacja słodkości w laboratorium czekolady. Ostatniego dnia mieliśmy lekcje wychowania fizycznego, informatyki, robotyki i plastyki. Nauczyliśmy się również układu choreograficznego, który później zaprezentowaliśmy podczas ceremonii wręczenia certyfikatów. Cały ten czas, oprócz możliwości poznania innych kultur i porzerzenia horyzontów myślowych pozwolił nam sprawdzić, wykorzystać i udoskonalić swoje umiejętności posługiwania się językami obcymi, szczególnie językiem angielskim. Jutro, opuszczamy słoneczną Italię, jednak w sercach pozostaną nam miłe wspomnienia, nowe przyjaźnie, a w głowach nowe doświadczenia.
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Ffile%2Fd%2F1KvILF4-JQZzbWWrG3FVvIzi1YZ1YXFCG%2Fview%3Fusp%3Dsharing%26fbclid%3DIwAR1TOwAKAtl7o5RgKT42AaB87H-UxAX-tUvgawOMVYI8RTd67VAWRIA5h8Y&h=AT3lR4dpAWVZH8vzC4mb5MW7ER8RrJNjKeCjSrYDABKe2StqHeLc0b1pRrPy7_3WABpiw0t-nHDM7KINsqmTD93_O_ozUxUN4KZ7gx-yPN4lhu81JKmxOYWdQjOns59L6bo9vg
Different Countries, The Same Values w Bułgarii
Od 21 do 25 marca wraz z partnerami z Turcji i Litwy byliśmy gośćmi szkoły Geo Milev w Warnie. Pierwszego dnia gospodarze przygotowali dla nas wspaniałą ceremonię powitalną i poczęstowali tradycyjnymi bułgarskimi potrawami przygotowanymi przez tamtejszych uczniów i rodziców. Uczniowie wzięli udział w zajęciach języka angielskiego oraz grach integracyjnych przełamujących pierwsze lody, po czym oglądali pokaz i uczyli się tradycyjnych bułgarskich tańców ludowych. Nauczyciele spotkali się, by omówić postępy w realizacji projektów mobilnościowych. Drugi dzień naszego projektu Erasmus+ poświęcony był eksploracji miasta połączonej z grami w międzynarodowych zespołach na temat zabytków i historycznych miejsc w centrum Warny oraz wizycie w muzeum archeologicznym, gdzie uczniowie odbyli lekcję CLIL poświęconą historii, kulturze i językowi angielskiemu. Ten piękny dzień zamknął spacer po ogrodach nad wybrzeżem Morza Czarnego. Dzień trzeci przebiegał owocnie. Zwiedziliśmy rezydencję w Balchik, która przypomina Pałac Alhamra w Hiszpanii, a także podziwialiśmy przepiękny ogród botaniczny oraz wystawę sukulentów i kaktusów. Ta kolejna lekcja CLIL angielskiego, historii i kultury przeniosła nas sto lat wstecz. Czwarty dzień upłynął aktywnie. Uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do delfinarium, a wieczorem zjedliśmy uroczystą kolację pożegnalną, na której zaserwowano nam tradycyjne bułgarskie potrawy. Ostatniego dnia odbyły się warsztaty nt. wartości, które uświadomiły wszystkim, że mimo różnego pochodzenia, wszyscy jesteśmy podobni i kierujemy się tymi samymi wartościami. Po ceremonii wręczenia certyfikatów uczestnictwa z żalem pożegnaliśmy naszych bułgarskich gospodarzy, którzy okazali nam swoją wielką gościnność i pomoc.
Spotkanie na Malcie
W dniach 8-11 marca br. odbyło się już czwarte międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Innovative Europe. Tym razem gospodarzem wymiany była szkoła Newark School na Malcie. W wymianie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Polski, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Malty, natomiast szkoła węgierska łączyła się za pośrednictwem Internetu. Tradycyjnie, by poznać kulturę krajów partnerskich projektu oraz usprawniać umiejętności posługiwania się językiem angielskim, pierwszego dnia uczniowie prezentowali swoje państwa, historyczne miejscowości oraz tradycyjne potrawy poszczególnych krajów. Doskonałą okazją do przełamania pierwszych lodów i nawiązania nowych znajomości była wieczorna kolacja powitalna w urokliwej restauracji nad przystanią morską w Sliemie. Kolejne dni upłynęły na poznawaniu kultury, tradycji i krajobrazów Malty. Niewątpliwie wielu wrażeń dostarczył rejs po Morzu Śródziemnym i zwiedzanie wyspy Gozo, która wpisana jest na światową listę dziedzictwa kulturowego regionu. Niemniej spodobały się malownicze uliczki, zabytki, teatr narodowy i nadmorskie krajobrazy Valetty oraz piękne ogrody Floriany. Zwieńczeniem zwiedzania była wizyta w ratuszu we Florianie. Ostatni dzień był owocny w pracę, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Poza ceremonią wręczenia certyfikatów uczestnictwa, koordynatorzy omówili i podsumowali oraz zaplanowali dalsze działania projektowe. Uczniowie natomiast wykonywali zadania w grupach, a zwieńczeniem ich pracy były prezentacje multimedialne nt. sławnych muzyków, malarzy i naukowców, takich jak: Charles Camilieri, Esprit Barthet i Themistocles Zammit. Kto wie, może kiedyś któryś z naszych Erasmusowiczów też zostanie sławnym Europejczykiem?
Z wizytą na Węgrzech
Od 14 do 19 lutego wraz z uczniami i nauczycielami z Malty i Turcji byliśmy gośćmi węgierskiej szkoły w ramach projektu Erasmus+ "InnovativeEurope". Wymiana odbywała się w miejscowościach Ulles i Szeged, natomiast włoscy i hiszpańscy partnerzy łączyli się z nami na pośrednictwem Internetu. Podczas spotkania przedstawialiśmy oraz oglądaliśmy prezentacje sławnych miejsc historycznych, muzeów i atrakcji turystycznych każdego kraju oraz rozwiązywaliśmy quiz. Bardzo podobały się nam filmy pt. Tenns' life stworzone przez drużynyny każdego kraju, które wspaniale odzwierciedliły życie nastolatków. Zwiedziliśmy przepiękny zamek i muzeum z licznymi interaktywnymi arakcjami w Gyula oraz miasto Szeged i muzeum historii technologii informacyjnej. Wzięliśmy też udział w lekcji fizyki i chemii w laboratorium naukowym w Szeged. Podczas ceremonii pożegnalnej wręczono nam certyfikaty uczestnictwa i odbył się pokaz tamtejszych tańców ludowych. Po występie mieliśmy okazję zintegrować się ze wszystkimi podczas nauki krótkiego układu choreograficznego i wspólnej zabawy przy muzyce. Oprócz wspólnej nauki, zwiedzania i zabawy szczegolnie przypadła nam do gustu węgierska kuchnia. To kolejne już międzynarodowe spotkanie przyczyniło się do podtrzymania starych i nawiązania nowych znajomości, poszerzenia horyzontów kulturowych i rozwoju umiejętności językowych.
Poniższe zdjęcia i film nagrany przez węgierskiego ucznia Istvana, najlepiej odzwierciedlają to spotkanie.
https://drive.google.com/file/d/1UCBG6-fdi5TvJ-ersAeY3QaL_UKQyuYx/view?usp=sharing
Międzynarodowa lekcja online
Dzisiaj uczniowie klasy 3a wraz z uczniami z Turcji, Litwy i Bułgarii wzięli udział w międzynarodowej lekcji online w ramach projektu Erasmus+ Different Countries The Same Values. Podczas spotkania Tureccy partnerzy prezentowali swoje świąta oraz zwyczaje i tradycje z nimi związane. Zajęcia te były kolejna okazją dla naszych uczniów do przełamania bariery językowej i poznania innych kultur.
Przygotowania do wymiany na Węgrzech
Przygotowując się do wymiany międzynarodowej projektu Innovative Europe na Węgrzech uczniowie tworzyli prace prezentujące sławne miejsca historyczne w Polsce, muzea i atrakcje turystyczne. Znalazły się tam m.in. informacje o Warszawie, Wrocławiu, Wawelu i Smoku Wawelskim, Energylandii, Malborku, Westerplatte, Auschwitz-Birkenau, warszawskim Zamku Królewskim, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie czy Muzeum mydła i historii brudu w Bygdgoszczy. Poza tym nasi Erazmusowicze nagrali ciekawe filmy pt. Teens' life.
Muzeum_mydla_i_historii_brudu.pptx
Muzeum_Powstania_Warszawskiego_(1).odp
"Different countries the same values" - spotkanie online Erasmus+
W ramach projektu Erasmus+ "Different countries the same values" 19 stycznia 2022 odbyło się kolejne spotkanie online nauczycieli z Polski, Turcji, Włoch i Bułgarii i Litwy. Uczestnicy dokonali ewaluacji dotychczasowych działań oraz utworzyli plan wydarzeń na kolejne etapy projektu. Zaplanowano między innymi lekcję online na początek luego, marcowe spotkanie w Bułganii oraz ustalono daty spotkań w Polsce i na Litwie.
Międzynarodowa wymiana uczniowska
we Włoszech
Od 9 do 15 stycznia odbywa się kolejna mobilność w ramach projektu Erasmus+ Different Countries, The Same Values. Tym razem podróżowaliśmy do Włoch, gdzie gościła nas szkoła Insituto Comorensivo Plinio Il Vecchio z Cisterna di Latina. Spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami z Litwy, Bułgarii i Włoch. Niestety z powodu pandemii Covid-19 partnerzy z Turcji mogli dołączyć do nas tylko on-line. W pierwszych dniach odbyło się spotkanie z burmistrzem Cisterna di Latina, podczas którego zapoznano nas z historią miasta i szkoły. Później odbyły się warsztaty dotyczące tematyki projektu - rodzina, odpowiedzialność, prawa dziecka i zwyczaje świąteczne. Uczniowie zaprezentowali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne, przedstawili swoje rodziny i przyjaciół oraz zasady savoir vivre. Poznaliśmy także kulturę Włoch zwiedzając Pompeje, Neapol i inne urokliwe miejscowości nad Morzem Tyreńskim oraz przepiękny Rzym. Nie omieszkaliśmy spróbować tutejszych specjałów, a smak tradycyjnej pizzy neapolitańskiej nas zachwycił. Na zakończenie dokonaliśmy ewaluacji i omówiliśmy oraz zaplanowaliśmy dalsze działania projektowe na przyszłość. Podczas pożegnalnej kolacji wręczono nam certyfikaty uczestnictwa.
Rodzina, odpowiedzialność i prawa dziecka
Za nami kolejny etap projektu Different Countries, The Same Values. Tym razem realizowano zagadnienia związane z rodziną i odpowiedzialnością oraz omawiano prawa dziecka. Uczniowie tworzyli prezentacje i filmy przedstawiające członków rodziny i przyjaciół oraz wykonywali drzewa genealogiczne. Oto niektóre prace naszych zdolnych Erasmusowiczów.
Erasmusowska akcja "Kartka dla seniora"
Jednym z rematów projektu Different countries, the same values jest szacunek dla osób starszych i pamięć o samotnych, szczególnie w czasie świąt. W związku z tym nasi uczniowie przygotowali kartki świąteczne dla seniorów z Domu Opieki. Piękne obrazki i ciepłe, świąteczne życzenia na pewno sprawią wiele radości. Nasze dzieci mają wielkie serca, brawo!!!
Wesołych Świąt! Merry Christmas!
Międzynarodowa wymiana uczniowska w Hiszpanii
Od 25 do 30 października uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycielek języka angielskiego - Joanny Warot i Sylwii Malinowskiej wzięli udział w pierwszej międzynarodowej wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus+ "Innovative Europe". Gospodarzem była szkoła CES Samaniego w miejscowości Alcantarilla w Hiszpanii. W wymianie wzięli także udział uczniowie i nauczyciele z Malty oraz nauczyciele z Turcji. Partnerzy włoscy i węgierscy ze względu na pandemię wirusa COVID-19 łączyli się online. Na początku przybyli goście zostali gorąco powitani przez gospodarzy, którzy popisali się swoimi umiejętnościami artystycznymi. Podczas kolejnych dni pobytu w Hiszpanii wszyscy biorący udział w wymianie prezentowali swoje szkoły, miasta i kraje oraz złożyli wizytę w miejscowym ratuszu, gdzie zostali mile przywitani przez burmistrza i poznali historię tamtejszego miasta i regionu. Ponadto odbyli wycieczkę z przewodnikiem po malowniczych zakątkach Alcantarilli i zwiedzili centrum miasta Murcia, o którego zabytkach opowiedzieli im młodzi przewodnicy - uczniowie szkoły hiszpańskiej. Poza zwiedzaniem uczniowie brali udział w lekcjach fizyki, wychowania fizycznego, plastyki, muzyki i języka angielskiego oraz uczestniczyli w warsztatach i przedstawiali wybitnych Polaków - M. Curie - Skłodowską, F. Chopina i S. Wyspiańskiego. Poznawali też sylwetki uczonych, muzyków i malarzy hiszpańskich, a następnie współpracowali z kolegami i koleżankami z Malty i Hiszpanii tworząc prezentacje multimedialne przedstawiające wyżej wspomniane postacie. Ostatni dzień wymiany był bogaty w atrakcje - uczestnicy zwiedzili Kartagenę, gdzie zobaczyli pozostałości Imperium Rzymskiego i starożytnego teatru. Wszystkim spodobał się rejs statkiem po Morzu Śròdziemnym oraz widoki w malowniczym Cabo de Palos. Na koniec odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów uczestnictwa. Wymiana w Hiszpanii była doskonałą okazją do nawiązania pierwszych znajomości i poznania nowych kultur. Dostarczyła ona wszystkim wielu nowych wrażeń i sprawiła, że uczniowie z coraz większą śmiałością posługują się językiem angielskim.
Innovative Europe
Bieżący rok szkolny zaczął się od intensywnej pracy. Przed wyjazdem do Hiszpanii nasi uczniowie wykonali masę prezentacji multimedialnych i filmów, w których przedstawiali siebie, naszą szkołę, miasto i kraj. Poza tym zgłębiali swoją wiedzę na temat sławnych Polaków - Fryderyka Chopina, Marii Curie-Skłodowskiej i Stanisława Wyspiańskiego. Była to doskonała okazja, by poznać dziedzictwo kulturowe Polski, a przy okazji doszlifować swoje umiejętności językowe. Poniżej przedtawiamy efekty pracy naszych Erasmusowiczów :-)
Szkola_Podstawowa_nr_5_w_Grudziadzu.odp
Szkola_Podstawowa_nr_5_w_Grudziadzu.pptx
Szkola__Grudziadz__Polska.pptx
Tematem panelu VI projektu Different Countries, the Same Values jest rodzina, przyjaźń i odpowiedzialność. Dlatego uczniowie klasy VIIIb na zajęciach z wychowawcą rozmawiali nt. praw dziecka. Na początku wzięli udział w "burzy mózgów", po czym wspólnie wykonali plakat przedstawiający ich prawa. Lekcja była również doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego.
Kolejne spotkania online Erasmus+
W ramach projektu Erasmus+ "Different countries the same values" w dniach 14, 29 września odbyły się kolejne spotkania online nauczycieli z Polski, Turcji, Włoch i Bułgarii i Litwy. Również nauczyciele projektu "Innovative Europe"(Turcja, Malta, Włochy, Węgry, Polska) odbyli wideo - rozmowę za pośrednictwem internetu w dniu 9 września br. Uczestnicy dokonali ewaluacji dotychczasowych działań oraz utworzyli plan wydarzeń na kolejne etapy projektu. Zapowiada się rok intensywnej pracy i cekawych wyzwań!
Different Countries, The Same Values - Sports and healthy lifestyle
Zdrowy styl życia i aktywność fizyczna to jeden z tematów projektu Different countries, the same values, który w SP 5 został zrealizowany także dzisiaj, podczas 40 Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego.
UWAGA!!!
Dodatkowy nabór do projektów Erasmus+.
Od września 2019 roku nasza szkoła realizuje dwa projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus +, akcja 2. - współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Pierwszy z nich to „Different countries, the sme values” (Różne kraje, te same wartości). Jesteśmy wnioskodawcą i głównym koordynatorem, natomiast państwami partnerskimi są Włochy, Turcja, Bułgaria i Litwa. Drugi projekt nosi nazwę „Innovative Europe” (Innowacyjna Europa). Koordynatorem jest szkoła z Hiszpanii, natomiast wraz z Włochami, Maltą Węgrami i Turcją jesteśmy jednym z partnerów. Celem projektów jest nauka o wartościach, kulturach europejskich, podnoszenie kompetencji językowych i informacyjno-komunikacyjnych oraz zmotywowanie do aktywnego udziału w nauce. Oczekujemy, że wpływ na uczestników projektu będzie wielowymiarowy, a doświadczenia, które będą odbywać się w przyjaznym środowisku edukacyjnym, dotrą do dzieci, które być może nigdy więcej nie będą miały możliwości spotkania oraz rozmowy z dziećmi i dorosłymi z innych krajów. W ramach projektów przewidziane są również wyjazdy do szkół partnerskich w poszczególnych krajach, finansowane z funduszy europejskich. Zachęcamy dzieci i rodziców do współpracy. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z nauczycielami języka angielskiego - J. Warot i S. Malinowską.
ZADANIA DO PROJEKTU "INNOVATIVE EUROPE"
Witajcie po wakacjach. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do pracy, ponieważ czeka nas dużo ciekawych zadań! Tym razem osoby realizujące projekty Erasmus+ proszone są wykonanie:
- filmiku wideo w dwóch wersjach językowych (po polsku i po angielsku) prezentujących podstawowe informacje na swój temat (imię, wiek, pochodzenie, zainteresowania);
- prezentacji w języku angielskim przedstawiającej naszą szkołę;
- prezentacji w języku angielskim przedstawiającej nasze miasto;
- prezentacji w języku angielskim przedstawiającej nasz kraj;
- filmików wideo prezentujących znanych Polaków: M. Skłodowską-Curie, F. Chopina i S. Wyspiańskiego.
Prace należy przekazać do nauczycieli języków obcych. Do dzieła!!!
ROK SZKOLNY 2020/2021
Tym razem uczniowie SP 5 w Grudziądzu pracują nad tematem zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Efektem ich pacy są liczne prace prezentujące różne sporty, zasady gier i zabaw oraz promujące aktywny styl życia.
Traditional_Polish_games_and_plays.ppsx
Healthy_lifetyle_and_physical_activity.pptx
volleyball__by_Aleksandra_7b.pptx
Presentation_sport_angielski.pptx
Jednym z rezultatów pracy wszystkich partnerów projektu Erasmus+ "Different countries, the same values" nad panelem zdrowa żywność i tradycyjne potrawy jest European cookbook (Europejska książka kucharska).
Zachęcamy do realizacji kolejnego tematu w ramach programu Erasmus+: Zdrowy styl życia i aktywność fizyczna. Należy zaprezentować tradycyjne polskie gry i zabawy oraz sporty. Mile widziane prezentacje lub filmiki pokazujące zasady gier i zabaw.
Życzymy owocnej pracy!
Polskie potrawy - przepisy
Kolejnym zadaniem do projektu "Different Countries, the same values" było tworzenie prac nt. polskich tradycyjnych potrw. Uczniowie wykonali wiele prezentacji. Poniżej niektóre z nich.
https://youtu.be/w4GhSv4fW-U
Lekcja o zdrowym żywieniu.
Realizując panel IV - "healthy food" projektu Erasmus+ "Different countries, the same values" Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w lekcji online na temat piramidy zdrowego żywienia. Podczas lekcji zaprezentowano zasady zdrowego stylu życia i piramidę zdrowego odżywiania. Na podsumowanie lekcji uczniowie wykonywali zadania polegające na grupowaniu produktów spożywczych na kategorie: witaminy, składniki mineralne, białka, tłuszcze i węglowodany. Dzieci wymyślały też hasła promujące zdrowe odżywianie, rozwiązywali krzyżówkę i wykonywali tzw. "zdrowe talerze".
Spotkanie online Erasmus+
W ramach projektu Erasmus+ "Different countries the same values" 2 grudnia br. odbyło się spotkanie online nauczycieli z Polski, Turcji, Włoch i Bułgarii. Uczestnicy dokonali ewaluacji dotychczasowych działań oraz utworzyli plan wydarzeń na kolejne etapy projektu.
Polish folk dances and costumes
Polskie tańce i stroje ludowe to kolejny temat w ramach projektu Erasmus+ "Different countries, the same values". Dziś realizowali go uczniowie klasy VIIb, którzy stworzyli mapy mentalne w polskiej i angielskiej wersji językowej oraz uczyli się, jak zatańczyć Polkę.
Welcome back!
Nowy rok szkolny już rozpoczęty, więc zaczynamy kontynuować pracę w ramach międzynarodowych projektów Erazmus+. Zachęcamy także innych uczniów, którzy do tej pory nie brali udziału w projektach Erazmus+ "Different Countries, the Same Values" oraz "Innovative Europe" do pracy. Aktywni uczniowie będą nagradzani wysokimi ocenami z języka angielskiego, a na świadectwie szkolnym pojawi się adnotacja dotycząca udziału w projektach (szczególnie ważna dla uczniów kończących szkołę). Przypominamy również, że jednym z założeń projektów jest podróżowanie. Jeżeli sytuacja pozwoli, to w przyszłości czekają wyjazdy do Włoch, Hiszpanii, Turcji, Węgier, Bułgarii, na Litwę i Maltę, których koszt pokryty będzie ze środków unijnych.
Zadania do wykonania (proszę pamiętać, że powinny być one wykonane w języku angielskim):
- prezentacje nt. tradycyjnych polskich tańców i strojów narodowych, a także propozycje tańców i strojów w nowoczesnej odsłonie (np. pokaz mody:-)),
- tradycyjne przepisy na zdrowe polskie potrawy w języku angielskim (mogą być w formie prezentacji multimedialnych, plakatów lub nagrań video).
Prace należy składać u nauczycieli języków obcych, czas do połowy października.
Liczymy na Waszą kreatywność i zaangażowanie!!!
ROK SZKOLNY 2019/2020
Zadania do panelu III projektu "Different countries, the same values"
Kreatywność - nowoczesność z nutą tradycji.
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w prace projektowe. Tym razem należy wykonać:
- prezentacje dotyczące narodowych tańców;
- prezentacje dotyczące narodowych strojów ludowych oraz propozycje strojów ludowych w nowoczesnym wydaniu.
Uruchom swoją wyobraźnię i działaj!!!
Akcja informacyjna Erasmus+
13 lutego w szkole trwała akcja informacyjna dotycząca projektów Erasmus+ "Different Countries, the same values" i "Innovative Europe". Również podczas zebrań, tj. 12 i 13 lutego, rodzice zostali poinformowani o kolejnych dokonaniach w ramach tych projektów. Wszystkim zaangażowanym osobom dziękujemy za pomoc i zachęcamy do dalszej współpracy (J. Warot, S. Malinowska).
Prace do projektu "Innovative Europe"
Mimo, iż projekt niedawno się rozpoczął, uczniowie wykonali już mnóstwo prac prezentujących sławnych Polaków i ich dokonania. Większości były to prezentacje multimedialne nt. M. Skłodowskiej - Curie, J. Matejki, I. Paderewskiego czy F. Chopina. Uczniowie stworzyli także plakaty i loga projektu. Oto niektóre z nich:
,
NOWE ZADANIA !!!
Zachęcamy do wykonywania kolejnych prac, prezentujących zwyczaje związane z innymi niż Boże Narodzenie świętami, np. Wielkanoc, Tłusty Czwartek, itp. Natomiast zadania w ramach projektu Innovative Europe to prezentacje dotyczące:
- polskich uczonych i wynalazców i ich wynalazków,
-polskich malarzy i ich dzieł,
-polskich muzyków i ich dzieł.
Życzymy owocnej pracy!!!
Święta czasem okazywania szacunku i dobrych manier
Taki temat nosi II panel projektu Different countries, the same values. W ramach tej tematyki uczniowie naszej szkoły wykonali wiele prac plastycznych i multimedialnych prezentujących polskie tradycje i zwyczaje świąteczne. Wiele radości sprawiło nagrywanie filmików prezentujących zasady savoir vivre. Uczniowie wykonali także przepiękne kartki bożonarodzeniowe z życzeniami w języku angielskim, które wysłano do szkół partnerskich obu projektów Erasmus w naszej szkole, tj. Different countries, the same values i Innovative Europe. Poniżej niektóre prace naszych zdolnych uczniów.
Wizyta nauczycieli z projektu "Innovative Europe"
Od 25 do 29 listopada gościliśmy w szkole 18 nauczycieli z Turcji, Węgier, Włoch, Hiszpanii i Malty. Wizytę zorganizowano w ramach krótkoterminowej wymiany nauczycieli projektu Erasmus+ pt. "Innovative Europe". Podczas spotkania pedagodzy zaprezentowali systemy edukacyjne swoich krajów, obserwowali lekcjie chemii, techniki, religii, wychowania fizycznego i zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i metod nauczania w zakresie edukacji włączającej. Uczestnicy projektu zwiedzili z przewodnikiem nasze miasto, odwiedzili planetarium, muzeum i IV Liceum Ogólnokształcące oraz Ratusz, gdzie gościł ich prezydent Grudziądza. Jako, że jednym z elementów programu Erasmus+ jest poznawanie kultury i tradycji innych krajów, uczniowie zaprezentowali inscenizację z okazji Święta Niepodległości. Pobyt zakończył się ceremonią wręczenia certyfikatów uczetnictwa.
Panel II - święta, tradycje, szacunek - zadania
Serdecznie zachęcamy uczniów do wykonywania kolejnych zadań w ramach projektu Erasmus + "Different countries, the same values".
Kolejny panel tematyczny to Święta, tradycje i szacunek. Zadania w tym zakresie to: (do wyboru jedna lub kilka opcji)
- kartki z życzeniami świątecznymi w języku angielskim i polskim (jedna po polsku, druga po angielsku)
- prezentacje multimedialne bądź plakaty nt. tradycji i zwyczajów świątecznych w Polsce (w języku angielskim). Mogą to być Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i inne,
- krótkie filmiki lub prezentacje nt. savoir vivre (zachowanie przy stole, zachowanie wobec innych ludzi), również w języku angielskim.
Przypominamy, że za wykonanie zadania uczniowie zostają nagradzani uwagami pozytywnymi i ocenami.
Nauczyciele języków obcych.Z WIZYTĄ W TURCJI
W dniach 4 - 8 listopada 2019 r nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu międzynarodowym w Turcji w ramach projektu Erasmus+ "Different countries, the same values". Jednym z celów spotkania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: "Jak uczyć wartości, etyki i religii?" Pedagodzy z pięciu krajów - Turcji, Włoch, Bułgarii, Litwy i Polski obserwowali i prowadzili lekcje oraz wspólnie wypracowali metody, techniki i podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie nauczania wartości. Stworzyli oni również scenariusze lekcji, dokonali ewaluacji podjętych do tej pory działań oraz zaplanowali dalsze działania projektowe. Z uwagi na fakt, że jedną z wartości, a zarazem głównym tematem projektu jest rozwijanie świadomości kulturowej i poznawanie tradycji, uczestnicy zaprezentowali swoje kraje, miasta i szkoły, a także zwiedzili stare miasto w Antalii i ruiny teatru w starożytnym Pamukkale. Poznali i zaprezentowali także tradycyjne tańce ludowe podczas wieczoru tureckiego. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie z przełożonym dyrektorów szkół jednego z dystryktów Antalii oraz nastąpiła ceremonia wręczenia certyfikatów uczestnictwa.
http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=336
I love my county because....
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości oraz prac w ramach pierwszego panelu projektu "Different countries, the same values" uczniowie nagrali filmiki pt. "I love my country because...." - Kocham mój kraj, ponieważ.... Oto efekt ich pracy.
Od września uczestnicy projektów "Different countries, the same values" i "Innovative Europe" wykonywali prace projektowe na temat świadomości kulturowej i patriotyzmu. Uczniowie naszej szkoły stworzyli liczne prezentacje dotyczące szkoły, miasta i kraju w postaci broszur ze zdjęciami, plakatów i prezentacji multimedialnych. Zaprezentowali również siebie poprzez autoportrety oraz narodowe święta i bohaterów polskich w przepięknych kalendarzach. Wiele radości sprawiło im nagrywanie krótkich filmików pt. "Kocham mój kraj, ponieważ...." Poza tym zgłoszono wiele prac na konkurs "Logo projektu Innovative Europe". Wszystkie powyższe działania, nie tylko uczyły patriotyzmu, ale również wpłynęły na rozwój umiejętności językowych, gdyż zadania były wykonywane w języku angielskim. Dokonania naszych pracowitych uczniów zostaną umieszczone na platformie eTwinning projektów, dzięki czemu pozostali partnerzy z Litwy, Bułgarii, Włoch i Turcji, Hiszpanii, Malty i Węgier będą mogli zapoznać się z naszym krajem, miastem, szkołą i uczniami. Poniżej zamieszczono niektóre prace dzieci.
(S. Malinowska)
UWAGA KONKURS!!!
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkurskie na logo do projektu Erasmus+ "Innovative Europe".
Regulamin konkursu:
-
Konkurs kierowany jest do uczniów klas IV - VIII
-
Technika wykonania pracy-dowolna
-
Logo powinno zawierać takie informacje jak:
- tytuł projeku
- numer projektu (2019-1-ES01-KA229-063770_2)
- kraje biorące udział w projekcie (Hiszpania, Polska, Turcja, Włochy, Malta, Węgry)
-
Prace należy składać u nauczycieli języków obcych: p. Sylwii Malinowskiej, p. Moniki Kruszczyńskiej, p. Joanny Warot, p. Anny Oczoś-Krawieckiej i p. Weroniki Klimek.
-
Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę zgodność z tematem, pomysłowość i estetyka wykonania pracy.
-
Termin składania prac mija z dniem 15.10.2019 r.
-
Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 18.10.2019 r.
Przypominamy również, że w dalszym ciągu czekamy na Wasze prace do projektu "Different countries, the same values":
1. Prezntacje szkoły, miasta i kraju
2. Autoportret z opisem
3. Kalendarz ilustrujący święta i bohaterów narodowych
4. Krótkie filmiki pt. "I love my country because...." (Kocham mój kraj, ponieważ...)
Prace powinny zawierać opisy w języku angielskim. Mogą być wykonane w formie multimedialnej lub tradycyjnie, na papierze.
Projekty Erasmus+ w naszej szkole !!!
Od września bieżącego roku do sierpnia 2021 roku nasza szkoła będzie realizować dwa projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus +, akcja 2. - współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Pierwszy z nich to „Different countries, the sme values” (Różne kraje, te same wartości). Jesteśmy wnioskodawcą i głównym koordynatorem, natomiast państwami partnerskimi są Włochy, Turcja, Bułgaria i Litwa. Drugi projekt nosi nazwę „Innovative Europe” (Innowacyjna Europa). Koordynatorem jest szkoła z Hiszpanii, natomiast wraz z Włochami, Maltą Węgrami i Turcją jesteśmy jednym z partnerów. Celem projektów jest nauka o wartościach, kulturach europejskich, podnoszenie kompetencji językowych i informacyjno-komunikacyjnych oraz zmotywowanie do aktywnego udziału w nauce. Oczekujemy, że wpływ na uczestników projektu będzie wielowymiarowy, a doświadczenia, które będą odbywać się w przyjaznym środowisku edukacyjnym, dotrą do dzieci, które być może nigdy więcej nie będą miały możliwości spotkania oraz rozmowy z dziećmi i dorosłymi z innych krajów. W ramach projektów będą odbywały się wyjazdy do szkół partnerskich w poszczególnych krajach, finansowane z projektów. Zachęcamy dzieci i rodziców do współpracy.
(S. Malinowska, J. Warot)
-