Od najmłodszych lat uczymy naszych uczniów polskiego patriotyzmu, poszanowania wartości narodowych i upamiętniania ważnych dat dla naszej ojczyzny (opr.E. Niział)
Uczniowie klasy Ia uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Wizyta partnerów Erasmus+ w Polsce
Od 25 do 29 kwietnia nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli z Turcji, Bułgarii i Litwy. Są to nasi partnerzy projektu Erasmus+ Different Countries The Same Values. Pierwszego dnia przywitaliśmy gości tradycyjnym poczęstunkiem, pokazaliśmy szkołę i zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. Majowe świętowanie. Następnie udaliśmy się z wizytą do prezydenta miasta. Zwieńczeniem dnia było zwiedzanie Grudziądza pod przewodnictwem naszych uczniów. Kolejny dzień zaczęliśmy od bardzo pouczającej lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem i doznaliśmy wielu emocji w tym szczególnie trudnym czasie, kiedy to na świecie brakuje zgody i pokoju. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer ulicami starego miasta w Gdańsku i odwiedziliśmy molo w Sopocie. Trzeci dzień Different Countries The Same Values w Polsce upłynął na zajęciach muzealnych, warsztatach czerpania papieru, pokazach i nauce tańców ludowych oraz na zajęciach sportowe w naszej szkole. Czwartego dnia odwiedziliśmy Toskanię kociewską. Nasi zagraniczni goście z Turcji, Litwy i Bułgarii wraz z polskimi dziećmi poznawali kulturę kociewską, wykonali i zjedli włoską pizzę oraz podążając za zasadami zdrowego stylu życia spędzili czas na świeżym powietrzu, spacerując polnymi ścieżkami i lasami w otoczeniu wiejskich zwierząt. Ostatniego dznia wymiany Erasmus+ w Sp 5 stworzyliśmy drzewo wartości, które pokazuje, że mimo różnego pochodzenia, jesteśmy podobni i mamy te same wartości. Do zajęć dołączyli online nasi włoscy partnerzy. Dokonaliśmy również podsumowania i ewaluacji działań projektowych. Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem certyfikatów uczestnictwa. Z żalem pożegnaliśmy naszych zagranicznych przyjaciół, dzięki którym będziemy mieli wiele miłych wspomnień. Do zobaczenia na Litwie! (opr.S.Malinowska)
40
Spotkanie autorskie z panem Zdzisławem Brałkowskim, grudziądzkim pisarzem i poetą.
28 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z panem Zdzisławem Brałkowski, grudziądzkim pisarzem i poetą, autorem cyklu książek "Zza zasłony czasu". W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII oraz wychowankowie świetlicy. Dzieci wysłuchały wielu fraszek i fragmentów prozy, dowiedziały się też, jaka była droga twórcza literata.
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi pod hasłem „ Zainwestuj w naszą planetę”.
Z tej okazji uczennica klasy 6c Maria Grudzień przedstawiła przez radiowęzeł tragiczne dla przyrody zdarzenia, które przyczyniły się do promowania działań i postaw proekologicznych na wszystkich kontynentach świata. Tego dnia dwudziestu dwóch uczniów z klas IV- VIII uczestniczyło w szkolnym konkursie ekologicznym. Zadania były różnorodne – m.in. otwarte, zamknięte, krzyżówki, zagadki, labirynty, praca z mapą parków narodowych, Uczniowie wykazali się dobrą znajomością zasad segregacji opadów, zjawisk zagrażających naszej planecie, sposobami oszczędzania wody, powietrza i gleby.
Oto laureaci:
Kategoria klas IV – VI
I miejsce: Alicja Kamińska kl. VIa
II miejsce: Aleksander Dobrowolski kl. IVa
III miejsce: Madalena Szmigiel kl. IVa
Wyróżnienie : Maria Grudzień kl. VI c
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce: Ksawery Piórkowski kl. VIIIb
II miejsce: Amelia Krzyżanowska kl. VIIIc
III miejsce: Maja Lewandowska kl. VIIIc
Laureaci otrzymali dyplomy, podziękowania i nagrody książkowe.
Organizatorkami konkursu była p. Danuta Krajewska i p. Karolina Kochanowska.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział!
2
Majowe świętowanie i powitanie gości z Litwy, Bułgarii i Turcji.
Dnia 25 kwietnia odbyła się w szkole inauguracja majowych uroczystości państwowych pod hasłem Majowe świętowanie. Była to wspaniała okazja, aby w klimacie świąt historycznych powitać zagranicznych gości. Nauczyciele i uczniowie z Litwy, Bułgarii i Turcji przybyli z projektu Erasmus+, zostali przywitani zgodnie ze staropolskim obyczajem. Tym razem była to pokaźnych rozmiarów baba drożdżowa. Zaskoczenie malowało się na twarzach przybyłych. Następnie udali się do sali gimnastycznej, gdzie czekała ich kolejna niespodzianka. Szkolna grupa teatralna Cimelia pod kierownictwem Małgorzaty Magnuszewskiej i Moniki Wójcik zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne. Na początku w języku angielskim uczennica z klasy VIII d wprowadziła gości w klimat majowych świąt. Kolejną atrakcją była krótka lekcja historii – 1 maja 2004 r. wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Zebrani odśpiewali hymn Oda do radości. Uczniowie tańczyli w rytm piosenki Europo witaj nam. Kolejno przybliżono historię flagi, której dzień ustanowił Sejm Rzeczypospolitej w 2004 r. Uczennice w oryginalny sposób zaprezentowały taniec z biało-czerwonymi wstążkami. Ostatnim akcentem było Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r., którą król Stanisław August dla dobra powszechnego, wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic zaprzysiągł. Nie zabrakło również akcentów ludowych. Uczniowie klas czwartych niemalże w oryginalnych strojach, które przygotowała Monika Boryń odtańczyli krakowiaka. Nad całością oprawy muzycznej czuwał Jarosław Nadolski ze szkolnym chórem, prezentację historyczną przygotował Michał Gurzyński, dekoracje Monika Boryń i Karolina Kochanowska. Wychowawcy klas natomiast zadbali o małe chorągiewki poszczególnych krajów UE i powitania w różnych językach. Przedstawienie podobało się. Świadczyły o tym liczne brawa. Po uroczystości goście udali się realizować swój program pobytu. (opr.M. Magnuszewska)
3915
Konkurs czytelniczy "Snują się baśnie i bajki" dla uczniów klas IV
21 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy "Snują się baśnie i bajki" dla uczniów klas IV. Uczestniczyło w nim 5 dzieci, które wykazały się świetną znajomością najpopularniejszych utworów Hansa Christiana Andersena, braci Grimm i Charles'a Perraulta. Konkurs miał postać quizu, a towarzyszyła mu wystawka zbiorów baśni. Oto finaliści:
I miejsce: Michalina Szmigiel kl. IV a
II miejsce: Aleksander Dobrowolski kl. IV a
III miejsce: Magdalena Szmigiel kl. IV a
Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział!
CZEŚĆ DLA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamięci ofiar tamtych tragicznych wydarzeń oddano dziś cześć w całej Polsce, w tym także w Grudziądzu, gdzie przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk patriotycznych, kombatanckich i służb mundurowych zgromadzili się w tym celu pod pomnikiem katyńskim. Uroczystość odbyła się przy pełnej asyście Wojska Polskiego. Po apelu poległych ofiary sowieckich zbrodni uczczone zostały salwą honorową. Grudziądzkie obchody otworzyła część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5. Głos zabrali: prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, poseł Iwona Michałek oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.(M.Sierodzka)
Dzień bez plecaka w SP5. Nasi uczniowie są kreatywni i pomysłowi !
DZIEŃ BEZ PLECAKA - 13.04.2022r.
Kreatywni, zabawni, pomysłowi...Tacy są uczniowie SP5
Wasze pomysły były genialne
Jury wybrało 3 zwycięzców:
Mikołaj Roszczyniała i jego opona
Amelia Rydzkowska i jej odkurzacz
Krzysiu Bajek i torba Glovo
To nasze TOP1
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji,
112
Uczniowie naszej szkoły na prelekcji p. Grażyny Leśniewskiej na temat badań Mikołaja Kopernika w zakresie ekonomii
6 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej dla uczniów klasy VII a. Dzieci wysłuchały prelekcji Pani Grażyny Leśniewskiej nt. badań Mikołaja Kopernika w zakresie ekonomii oraz uczestniczyły w promocji książki pt. "Grudziądz z Kopernikiem w tle". Uczniowie mieli także okazję podziwiać kolekcję numizmatów z Muzeum im. Władysława Łęgi. Była to wspaniała lekcja historii, która pozwoliła poznać inne oblicze wielkiego astronoma.
Bookcrossing w naszej szkole
W dniach 5-8 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna włączyła się w ogólnoświatową akcję bookcrossingu. Dzieci mogły w tym czasie dowolnie korzystać z punktu wymiany książek na parterze szkoły. Z tej formy udostępniania wydawnictw skorzystało wielu uczniów. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!
Rozstrzygnięcie quizu matematycznego dla kl. IV
22 III 2022 r. odbył się Quiz matematyczny dla klas IV. Organizatorem konkursu była Ewa Piszkalska, pomagała jej Katarzyna Wiśniewska. Marek Morgiewicz przygotował dekoracje. Katarzyna Wiśniewska przygotowała dyplomy. W quizie wzięło udział 7 uczniów reprezentujących klasy IV a i IV b. Uczniowie kolejno odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącą. Każdy uczestnik na początku Quizu otrzymał trzy szanse, które tracił za udzielenie błędnej odpowiedzi. O zwycięstwie decydowały najdłużej zachowane szanse. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Pani Dyrektor Jolanta Tarniowa. Konkurs odbywał się przy udziale publiczności - uczniów kl. IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek, a zwycięzcy quizu dodatkowo otrzymali nagrody książkowe.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Michalina Szmigiel kl. IV a
II miejsce: Magdalena Szmigiel kl. IV a
III miejsce: Oskar Rybacki kl. IV b
Gratulujemy! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. (opr. E Piszkalska)
Dyrektor Wydziału Edukacji w Grudziądzu p. Kamila Melkowska - Lamke gościem w naszej szkole
W dniu dzisiejszym (24 marca) gościliśmy Panią Kamilę Melkowską - Lemke, Dyrektor Wydziału Edukacji w Grudziądzu To było bardzo miłe, polsko - ukraińskie spotkanie
NASZE dzieci otrzymały piękne plecaki z wyposażeniem, które sprawiły im dużo radości.
Razem dajemy wsparcie i nadzieję dzieciom ukraińskim, jesteśmy z nimi, rozmawiamy, integrujemy...
(opr.A. Matuszak)
Different Countries, The Same Values w Bułgarii
Od 21 do 25 marca wraz z partnerami z Turcji i Litwy byliśmy gośćmi szkoły Geo Milev w Warnie. Pierwszego dnia gospodarze przygotowali dla nas wspaniałą ceremonię powitalną i poczęstowali tradycyjnymi bułgarskimi potrawami przygotowanymi przez tamtejszych uczniów i rodziców. Uczniowie wzięli udział w zajęciach języka angielskiego oraz grach integracyjnych przełamujących pierwsze lody, po czym oglądali pokaz i uczyli się tradycyjnych bułgarskich tańców ludowych. Nauczyciele spotkali się, by omówić postępy w realizacji projektów mobilnościowych. Drugi dzień naszego projektu Erasmus+ poświęcony był eksploracji miasta połączonej z grami w międzynarodowych zespołach na temat zabytków i historycznych miejsc w centrum Warny oraz wizycie w muzeum archeologicznym, gdzie uczniowie odbyli lekcję CLIL poświęconą historii, kulturze i językowi angielskiemu. Ten piękny dzień zamknął spacer po ogrodach nad wybrzeżem Morza Czarnego. Dzień trzeci przebiegał owocnie. Zwiedziliśmy rezydencję w Balchik, która przypomina Pałac Alhamra w Hiszpanii, a także podziwialiśmy przepiękny ogród botaniczny oraz wystawę sukulentów i kaktusów. Ta kolejna lekcja CLIL angielskiego, historii i kultury przeniosła nas sto lat wstecz. Czwarty dzień upłynął aktywnie. Uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do delfinarium, a wieczorem zjedliśmy uroczystą kolację pożegnalną, na której zaserwowano nam tradycyjne bułgarskie potrawy. Ostatniego dnia odbyły się warsztaty nt. wartości, które uświadomiły wszystkim, że mimo różnego pochodzenia, wszyscy jesteśmy podobni i kierujemy się tymi samymi wartościami. Po ceremonii wręczenia certyfikatów uczestnictwa z żalem pożegnaliśmy naszych bułgarskich gospodarzy, którzy okazali nam swoją wielką gościnność i pomoc. (opr. S. Malinowska)
26
Wyniki konkursu recytatorskiego dla uczniów klas VII - VIII "Wiersze z humorem w tle"
8 marca 2022 r.odbył się szkolny konkurs recytatorski po hasłem "Wiersze z humorem w tle". Wzięli w nim udział uczniowie z klas VII i VIII.Orgsanizatorką konkursu była p. Karolina Świderska przy współudziale pani Małgorzaty Krupskiej. Spośród uczestników, którzy zgłosili chęć udziału, jury w skład którego wchodziły panie: Karolina Świderska oraz Natalia Januszewska, wyłoniło najlepszych recytatorów. I miejsce zdobyła: Aleksandra Lisowska z klasy 7b, II miejsce - Oskar Mostowski z 8c, III miejsce- Tomasz Lewandowicz z 7a, wyróżnienie otrzymała Magdalena Nowakowska z klasy 7d. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy również zostali nagrodzeni dyplomami za udział w konkursie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! (opr.K. Świderska)
5
Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Mamy tylko jedną Ziemię"
Uczniów kals I - III zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem"mamy tylko jedną Ziemię"/ Prace wykonane techniką dowolną w formacie A3/A4 należy składac do p. Elżbiety Niział do dnia 27 marca,
XX edycji Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Z Ekoludkiem po mieście i kraju”
Zespół przedmiotowo – metodyczny edukacji wczesnoszkolnej SP 5 zaprasza uczniów klas drugich i trzecich do udziału w XX edycji Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Z Ekoludkiem po mieście i kraju”. W tym roku szkolnym konkurs polegał będzie na wykonaniu pracy plastycznej pt.:,, Z Mikołajem Kopernikiem po mieściei kraju”. Prace prosimy wykonać na brystolu o formacie A1, techniką dowolną. Prace przekazujemy wychowawcom w terminie do 22 kwietnia 2022 roku.(opr. M.Gołombek)
Udało nam się przywołać WIOSNĘ
Uczniowie klas I- III zaprezentowali piękne wiosenne stroje, jury było bardzo łaskawe, a widownia zachwycona kwiecistymi nakryciami głowy
Klasy IV - VIII nie zawiodły! PIŻAMERSI wprowadzili wesoły nastrój,nie zabrakło śmiechu, słodkości i uśmiechu
Film ,, Za duży na bajki" był rewelacyjny!
Oglądnijcie fotorelację z SP5 w albumie fotograficznym.
30
III MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE! SIATKARZE NA PODIUM
Znamy już wyniki finału wojewódzkiego w siatkówce !
Mamy brązowy medal !
Graliśmy z SP Konczewice, wygrana 2-0, Sp28 Toruń, wygrana 2-0,
Przegrane mecze z Sp60 Bydgoszcz i SP3 Nakło 2-0.
Zwycięska ekipa to:
Mikołaj Karczewski - kapitan, Adam Zietara, Nikodem Pabisz, Wojtek Maroński, Tomek Pawski, Igor Czarnecki,
Dominik Schmeichel, Benio Herzke, Remek Pabisz Aleksander Rzepka
TRENER: WOJTEK KRUPA
Gratulujemy!
Rozpoczęły się w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej.
Szacuje się, że z objętej wojną Ukrainy do Polski uciekło już ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży. Aby umożliwić im kontynuowanie nauki i wesprzeć w poznawaniu regionu, uruchomiliśmy prowadzone w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. 8 marca w inauguracji wziął udział marszałek Piotr Całbecki. Zajęcia dostępne na platformie Youtube. (naciśnij link)
W planie naszej e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych - nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Plan zajęć dostępny będzie na stronie edupolis.pl. (naciśnij link)
Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku.
Wszystkie lekcje będą rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
Link do planu lekcji : https://edupolis.pl/e-%d1%88%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0/
Przykładowa lekcja z matematyki: https://www.youtube.com/watch?v=g4N_vsIGCF0
„Konkurs pięknego czytania w języku niemieckim- 2022” rozstrzygnięty!
W lutym bieżącego roku szkolnego odbył się „Konkurs pięknego czytania w języku niemieckim”, który skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych naszej szkoły.
Konkurs polegał na wyborze jednego z sześciu tekstów oraz nagraniu i przesłaniu swojego wykonania do nauczyciela. Uczniowie wybierali spośród wierszy, bajek i tekstów ogólnotematycznych:
1. „Die Lokomotive”
2. „Die 4 Jahreszeiten“
3. „Das Weihnachten“
4. „Deutschland von Oben”
5. „Heiterkeit“
6. „Die Krankheiten“
Uczniowie najchętniej wybierali wiersz Jana Brzechwy pt. „Lokomotywa“, przetłumaczony na język niemiecki. Wszyscy uczestnicy podeszli do realizacji zadania bardzo profesjonalnie. Uczniowie doskonale przygotowali się do swojego wykonania, czytali płynnie, akcentowali dialogi oraz starali się, aby fonetyczne brzmienie tekstu było jak najlepsze. Komisja zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej Weronice Wilewskiej - uczennicy klasy 8c.
Serdecznie gratulujemy, bardzo dziękujemy wszystkim za udział i odwagę!
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników!
(opr. Weronika Klimek)
Archiwum Aktualności