• Biblioteka szkolna mieści się w sali nr 17, a sala nr 16 pełni funkcję czytelni.

        Księgozbiór zawiera oprócz lektur szkolnych szeroki wybór książek dla dzieci i młodzieży - zarówno literatury pięknej, jak i wydawnictw popularnonaukowych.

        Nauczycielem bibliotekarzem jest p. Małgorzata Krupska.

         

        _______________________________________________

         

        Godziny pracy biblioteki:

        poniedziałek   7.30 - 13.30

        wtorek             7.30 - 13.30

        środa               7.30 - 15.00

        czwartek         7.30 - 13.30

        piątek              7.30 - 12.00

         

        ______________________________________

         

      •  

        ROK SZKOLNY 2023/2024



        📘Wyjście klasy II b do Biblioteki Miejskiej📘

        _________________________________________________________________________

         

        20 października 2023 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy II b wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Dzieci zapoznały się ze specyfikacją instytucji i jej zbiorami specjalnymi, wysłuchały zabawnego opowiadania i wykonały własnoręcznie piękne zakładki do książek.

        ___________________________________________________

         

        👵🏼 Spotkanie autorskie z p. Krystyną Borucińską 👵🏼

        _____________________________________________________________

         

        18 października 2023 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z p. Krystyną Borucińską, grudziądzką pisarką, poetką i działaczką społeczną. Wydarzenie poświęcone było publikacjom autorki, dotyczącym Fryderyka Chopina, a uczestniczyły w nim dzieci z klas III a i III b oraz wychowankowie świetlicy. Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji nt. dzieciństwa wielkiego kompozytora i wysłuchali jego słynną 🎼"Etiudę Rewolucyjną"🎼. Pisarka opowiedziała także o swojej pracy twórczej, pasji literackiej i czytelniczych inspiracjach. 🙂

         

        ___________________________________________________

         

        🏫 Wyjście uczniów do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej 🏫 

        _____________________________________________________________

         

        27 września 2023 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla grupy uczniów z klas VII i VIII wyjście do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej w celu uczestnictwa w spotkaniu Klubu Miłośników Dziejów Grudziądza i wysłuchania barwnego wykładu prof. Wiesława Sieradzana nt. kaszubskiego artysty Józefa Tibora oraz jego związków z Grudziądzem. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna, uczniowie mogli też przeczytać bardzo ciekawy biuletyn. To popołudnie na pewno zachęci dzieci do poznawania historii naszego miasta i regionu. 

         

        ___________________________________________________

         

        ✍️ Wizyta pana Leszka Leliwy w naszej szkole ✍️

        _____________________________________________________________

         

        2 października 2023 roku na zaproszenie biblioteki szkolnej naszą szkołę odwiedził pan Leszek Leliwa, grudziądzki poeta działacz społeczny. W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klas III a i III b. Dzieci wysłuchały ciekawej opowieści o początkach literackiej pasji, poszukiwaniu inspiracji oraz tajnikach warsztatu poetyckiego, poznały też kilkanaście wierszy naszego gościa, w tym także dotąd niepublikowane. 

         

        ___________________________________________________

         

        🪐 Symboliczne przekazanie muralu kopernikowskiego🪐 

        _____________________________________________________________

         

         

        12 października 2023 roku uczniowie klasy VIII a uczestniczyli w uroczystości symbolicznego przekazania mieszkańcom Grudziądza muralu kopernikowskiego na budynku przy ul. Kościelnej 22 i Starej 5, która miała miejsce na placu Miłośników Astronomii. Dzieło, zaprojektowane przez panią Magdalenę Biernat, wykonał pan Marek Fijałkowski. Przedstawia ono postać wielkiego astronoma i historyczną panoramę Grudziądza. 

         

        • Biblioteka

        •  

          ROK SZKOLNY 2022/2023

           

          6 czerwca 2023 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla grupy chętnych uczniów z klasy VII a wyjście do Spichlerza 57 w celu uczestnictwa w uroczystej sesji naukowej z okazji reaktywacji grudziądzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dzieci wysłuchały trzech arcyciekawych wykładów, dotyczących postaci Mikołaja Kopernika i miejsc pamięci o uczonym w Grudziądzu. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek.

           

           

           

          20 kwietnia 2023 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem Dariuszem Dłużyńskim, znanym grudziądzkim literatem i panem Mariuszem Florkiewiczem, poetą, muzykiem i artystą-plastykiem. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas VIII b i VII a oraz wychowankowie świetlicy. Nasi goście opowiedzieli o początkach swoich twórczych pasji i ich rozwoju, społecznej działalności, inspiracjach artystycznych i sukcesach. Spotkanie zakończyła recytacja wierszy przy akompaniamencie gitary. Dziękujemy bardzo za wizytę!

           

           

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          23 listopada 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla dzieci z klas VII i VIII wyjście do Klubu Akcent w celu udziału w promocji "Kalendarza Grudziądzkiego 2023". Wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej oraz prezentacja multimedialna. Nie zabrakło podziękowań dla licznie przybyłych gości, w tym pochodzącego z naszego miasta poety Jacka Jaszczyka, którego wiersze odczytał niezawodny Marek Wachonin.


           
           
          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu
           
          17 listopada 2022 roku rozstrzygnięty został konkurs dla uczniów klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki 🙂 Wzięło w nim udział 42 dzieci, a wpłynęło 48 prac, wykonanych w różnej technice. Oto laureaci:

          I miejsce: Filip Bojanowski kl. I b

          II miejsce: Marta Grabowska kl. I a

          III miejsce: Stanisław Tomczyk kl. II b i Nikita Vlasov kl. II b

          Wyróżnienie: Antonina Braszka kl. I b

          Nagrodami w konkursie były książki 🙂. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy 🙂

           
          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu
           
          3 listopada 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do Biblioteki Miejskiej w celu uczestnictwa w promocji książki Renaty Urban "Tradycje sportów konnych w Polsce do 1939 roku". W spotkaniu brała udział grupa uczniów z klas VII i VIII. Wspaniałą prelekcję, wzbogaconą o prezentację multimedialną, uatrakcyjnił dodatkowo słodki poczęstunek. 
           
           
           
          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu
           
           
           
          29 września 2022 roku biblioteka szkolna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania - nietypowego święta, które ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych i oswajanie dzieci z książką. Młodsi wychowankowie świetlicy wysłuchali kilku baśni z różnych stron świata i wspólnie próbowali sformułować ich morał. (M. Krupska)
           
           
           
           
           
          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu
           
          W dniu 5 września 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała cykl imprez czytelniczych w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", objętej patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja projektu zachęcała do lektury zbioru wczesnych utworów Adama Mickiewicza pt. "Ballady i romanse". Uczniowie klas VIII wysłuchali fragmentów "Świtezianki", a także utrwalili wiadomości, dotyczące autora dzieła, epoki romantyzmu i gatunku ballady. (M. Krupska) 

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          KONKURS WIEDZOWY "KSIĄŻKOMANIA"      31.05.2022r.

                           

           

          31 maja 2022 roku reprezentanci wszystkich klas VII i VIII wzięli udział w konkursie wiedzowym "Książkomania". Formuła rywalizacji nawiązywała do popularnego teleturnieju"Jeden z dziesięciu", a pytania dotyczyły najróżniejszych dziedzin wiedzy.

          Oto zwycięzcy:

          I miejsce - Karolina Zaczyńska  VIII a

          II miejsce - Wiktoria Michalska VIII b

          III miejsce - Vanessa Błędowska  VII b

          Wszyscy otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i dziękujemy za udział!

          (opr, M. Krupska)

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          IMPREZA CZYTELNICZA Z OKAZJI "DNIA BOCIANA"    31.05.2022r.

           

                 

          31 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla wychowanków świetlicy imprezę czytelniczą z okazji Dnia Bociana. Dzieci poznały zwyczaje, obszar występowania i budowę tych pięknych ptaków, a także wysłuchały fragmentu książki Marii Kownackiej pt. "Kajtkowe przygody" i obejrzały film animowany na podstawie baśni "Bocian i lis". (opr. M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          WYCIECZKA DLA UCZNIÓW KLASY IVb DO DOMU MISYJNEGO W GÓRNEJ GRUPIE    30.05.2022r.

                          

          30 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę dla klasy IV b do Domu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie. Dzieci miały okazję zaznajomić się z bogatą historią tego miejsca i zgromadzenia Księży Werbistów, zwiedzić obiekt oraz poznać działalność drukarni i Wydawnictwa Księży Werbistów Verbinum. Dodatkowymi atrakcjami był spacer po zabytkowym parku i słodki poczęstunek, przygotowany przez Księży. Każde dziecko otrzymało też upominki w postaci dwóch książeczek, magnesu na lodówkę i kart modlitewnych. Dziękujemy najserdeczniejszej Księżom Werbistom za przemiłe przyjęcie, poświęcony nam czas oraz ogrom życzliwości i serdeczności, z jakimi się spotkaliśmy! Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zdjęc w albumie fotograficznym (opr. M. Krupska)

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Spotkanie autorskie z poetką grudziądzką panią Barbarą Stajkowską     18.05.2022r.

           

          18 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z poetką grudziądzką panią Barbarą Stajkowską, której towarzyszył pan Aleksander, autor 18 tysięcy wierszy. Literaci opowiedzieli uczniom klasy VII c i VIII a o swojej wielkiej pasji i inspiracjach oraz przeczytali wiele swoich utworów. Przygotowali również słodką niespodziankę dla dzieci. To spotkanie na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. (opr.M. Krupska)

                 

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

               Spotkanie z dwoma grudziądzkimi twórcami - p. Dariuszem Dłużyńskim, poetą 
          i absolwentem Piątki oraz p. Mariuszem Florkiewiczem, artystą plastykiem
                    oraz muzykiem.                                                                                              5.05.2022

          5 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z dwoma grudziądzkimi twórcami - panem Dariuszem Dłużyńskim, poetą i absolwentem Piątki oraz panem Mariuszem Florkiewiczem, artystą plastykiem i muzykiem. Nasi goście zaprezentowali swoją twórczość uczniom klasy VI a i VIII d oraz wychowankom świetlicy, przy czym recytacji wierszy pana Dariusza Dłużyńskiego towarzyszył akompaniament gitary pana Mariusza Florkiewicza. Obaj artyści opowiedzieli o swoich pasjach oraz początkach twórczej aktywności. Nie obyło się bez licznych pytań uczniów. Pan Dariusz Dłużyński obdarował również kilku uczestników spotkania tomikami poezji "Bo ja proszę pani... śnię"

                                                                                                                                  (opr.M. Krupska)

           

                           

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          "Żywa lekcja historii: średniowiecze, rycerze i wojowie za czasów Piastów"

          5.05.2022r.

          5 maja 2022 roku miało miejsce w naszej szkole przedstawienie historyczne "Żywa lekcja historii: średniowiecze, rycerze i wojowie za czasów Piastów". W spotkaniu z dwoma rekonstruktorami historycznych wydarzeń sprzed wieków uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Poznali oni uzbrojenie, zwyczaje oraz tradycje wojów i rycerzy polskich za panowania władców z dynastii Piastów. Okraszone wspaniałym humorem pokazy odbyły się z udziałem dzieci i nauczycieli, a towarzyszyły im ogromne emocje oraz mnóstwo śmiechu. Taka lekcja historii na pewno długo zostanie w pamięci! (M. Krupska)

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           Spotkanie autorskie z panem Zdzisławem Brałkowskim,
          grudziądzkim pisarzem i poetą.

          28 maja 2022

           

          28 maja 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z panem Zdzisławem Brałkowski, grudziądzkim pisarzem i poetą, autorem cyklu książek "Zza zasłony czasu". W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII oraz wychowankowie świetlicy. Dzieci wysłuchały wielu fraszek i fragmentów prozy, dowiedziały się też, jaka była droga twórcza literata. (opr.M. Krupska)

           

                 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Konkurs czytelniczy "Snują się baśnie i bajki" dla uczniów klas IV          21.04.2022r.

           

                           

          21 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy "Snują się baśnie i bajki" dla uczniów klas IV. Uczestniczyło w nim 5 dzieci, które wykazały się świetną znajomością najpopularniejszych utworów Hansa Christiana Andersena, braci Grimm i Charles'a Perraulta. Konkurs miał postać quizu, a towarzyszyła mu wystawka zbiorów baśni. Oto finaliści:

           

          I miejsce: Michalina Szmigiel  kl. IV a

          II miejsce: Aleksander Dobrowolski  kl. IV a

          III miejsce: Magdalena Szmigiel  kl. IV a

          Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział!

                                                      Organizator : M. Krupska

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          Bookcrossing w naszej szkole                    8.04.2022 r.

           

                               

           

          W dniach 5-8 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna włączyła się w ogólnoświatową akcję bookcrossingu. Dzieci mogły w tym czasie dowolnie korzystać z punktu wymiany książek na parterze szkoły. Z tej formy udostępniania wydawnictw skorzystało wielu uczniów. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji!

                                                    Organizator akcji: M. Krupska

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Udział naszych uczniów w prelekcji Pani Grażyny Leśniewskiej
                     na temat badań Mikołaja Kopernika w zakresie ekonomii                                                                                                       8.04.2022r.

           

           

          6 kwietnia 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej dla uczniów klasy VII a. Dzieci wysłuchały prelekcji Pani Grażyny Leśniewskiej nt. badań Mikołaja Kopernika w zakresie ekonomii oraz uczestniczyły w promocji książki pt. "Grudziądz z Kopernikiem w tle". Uczniowie mieli także okazję podziwiać kolekcję numizmatów z Muzeum im. Władysława Łęgi. Była to wspaniała lekcja historii, która pozwoliła poznać inne oblicze wielkiego astronoma.

                                                                                             (opr. M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III

          na najładniejszą zakładkę do książki.

          2 marca 2022 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki. Konkurs ogłoszono 11 lutego. Wzięło w nim udział 34 uczniów, wpłynęły 42 prace. Oto laureaci:

          I miejsce: Stanisław Tomczyk, I b

          II miejsce: Zuzanna Rienkiewicz, I b

          III miejsce: Wiktor Wolski, I b

          Dzieci otrzymały nagrody książkowe. Wyróżnione prace zostały wyeksponowane na wystawce pokonkursowej.

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy. (opr. M. Krupska )

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ    25.02.2022r.

                 

          25 lutego 2022 r. biblioteka szkolna wraz z wychowawcami świetlicy zorganizowała pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Dzieci poznały regulamin biblioteki i dowiedziały się, jak należy obchodzić się z książkami. Miały też możliwość skorzystania po raz pierwszy ze zbiorów szkolnej biblioteki.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. ( opr. M. Krupska )

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          MIKOŁAJKOWE CZYTANIE                     6.12.2021

           

          6 grudnia 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała coroczną imprezę czytelniczą "Mikołajkowe czytanie". Wychowankowie świetlicy poznali sylwetkę św. Mikołaja, historię tradycji mikołajkowej i wspaniały cykl książek dla dzieci o Mikołajku. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały opowiadania o przygodach małego urwisa i narysowały portret św. Mikołaja. (opr. M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ANDRZEJKOWE WRÓŻBY                       29.11.2021

           

          29 listopada 2021 roku biblioteka szkolna po raz kolejny przygotowała dla uczniów andrzejkowe wróżby. W tym roku do wspólnej zabawy zaproszeni zostali wychowankowie świetlicy. Dzieci poznały tradycję andrzejkowe oraz książki, które przybliżają polskie zwyczaje i obrzędy ludowe.(opr.M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Udział w II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji "Przerwa na czytanie"

          29.10 2021

           

               

          29 października 2021 roku nasza szkoła wzięła udział w II Miedzynaridowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zostali poproszeni o przyniesienie lub wypożyczenie tego dnia swoich ulubionych książek, by spędzić przerwy międzylekcyjne na lekturze. Pierwszoklasistom czytali także wychowawcy klas. Korytarze szkolne, sale lekcyjne i świetlica zamieniły się w czytelnie!  (opr. M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Wiesławem Hawełko - Wizo     5.10.21r.

           

                 

          5 października 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie ze znanym grudziądzkim pisarzem, poetą i społecznikiem Wiesławem Hawełko-Wizo. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VIII b VIII d. Literat opowiedział dzieciom o początkach swojej pisarskiej działalności oraz stworzonych inicjatywach społecznych, przedstawił kilka swoich najpopularniejszych książek i zachęcił gorąco do czytania. Spotkanie z pewnością pozostanie w naszych wspomnieniach.

          (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą     20.09.21r.

           

                  

           

          20 września 2021 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I b i III a oraz wychowankowie świetlicy szkolnej. Dzieci wysłuchały wierszy ze zbioru pt. "Bajki", odczytanych pieknie przez Marka Wachonina oraz poznały początki literackiej twórczości autora książki. Nie obyło się bez pytań małych czytelników. Spotkanie z pewnością rozbudziło ciekawość i wrażliwość dzieci. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          WŁĄCZAMY SIĘ W AKCJĘ CHARYTATYWNĄ

          ZBIERAMY NAKRĘTKI I KORKI DLA PANA ROBERTA REZMERA 

          Biblioteka szkolna włączyła się do akcji charytatywnej Biblioteki Miejskiej, prowadzonej na rzecz walczącego z chorobą grudziądzkiego nauczyciela, pana Roberta Rezmera. W celu zebrania środków na kontynuację leczenia zbierane są w szkole plastikowe nakrętki i korki. Będą one przekazywane sukcesywnie pracownikom Biblioteki Miejskiej, a fundusze uzyskane z ich sprzedaży pomogą w finansowaniu terapii. Wszystkich uczniów i nauczycieli zachęcamy do wzięcia udziału w tym wspólnym działaniu w szlachetnym celu

                                                                                     (opr. M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          INOWACJA PEDAGOGICZNA "WKRĘCANIE W CZYTANIE"

          W roku szkolnym 2021/2022 przeprowadzona zostanie innowacja pedagogiczna "Wkręcanie w czytanie". 

          Projekt ten składa się z przedsięwzięć przeznaczonych dla poszczególnych etapów edukacyjnych, dzięki czemu objęci nim będą wszyscy uczniowie szkoły. Dzięki realizacji różnorodnych działań dzieci przekonają się, że czytanie nie tylko dostarcza rozrywki, ale i kształtuje umiejętność analitycznego i krytycznego myślenia, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a odpowiednio dobrana literatura pomaga zrozumieć siebie i innych, budować system wartości i odnajdywać życiowe priorytety. Wychowanie do czytania powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Jest to bardzo ważne, ponieważ rozwijanie kompetencji czytelniczych jest dzisiaj, w dobie społeczeństwa informacyjnego, ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nieumiejętność czytania ze zrozumieniem lub stronienie od aktywności czytelniczej może spowodować nienadążanie za zmianami, a w konsekwencji wykluczenie informacyjne. Stąd ogromna potrzeba zachęcania do obcowania z książką i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Innowacja będzie realizowana podczas lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych, przerw międzylekcyjnych, a także zajęć pozalekcyjnych. Innowacja będzie realizowana w ciągu jednego roku.

           

          Założenia programowe:

          Czytanie bezsprzecznie rozwija potencjał intelektualny człowieka i jest jednym z czynników, które kształtują jego rozwój emocjonalny. Badania naukowe potwierdzają, że czytanie książek uczy abstrakcyjnego myślenia oraz wyrażania refleksji i uczuć, poszerza horyzonty umysłowe, przyczynia się do kształtowania samoświadomości i pobudza empatię. W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek czytelnictwa. Książka nie jest najczęściej tak atrakcyjna dla dzieci jak przekazy audiowizualne, a dzięki powszechności i łatwemu dostępowi do komputera, tabletu czy smartfona, znika z pola widzenia poza zajęciami szkolnymi. Dlatego też założeniem innowacji jest uczynienie z czytania sposobu na spędzanie wolnego czasu, „oswojenie” uczniów z książką, ukazanie im bogactwa wrażeń i korzyści, których dostarczyć może czytelnictwo, a także wykształcić nawyk czytania.

           

          1. CELE INNOWACJI

          CEL GŁÓWNY:

          Główny cel projektu to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Jego podstawowym założeniem jest popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności szkolnej.

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

          ·         kształtowanie nawyków czytelniczych;

          ·         uczenie szacunku do książki i literatury jako wspólnego dobra kulturowego;

          ·         kształtowanie umiejętności wykorzystania poznawczej funkcji literatury;

          ·         rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;

          ·         wprowadzenie dzieci w świat literatury;

          ·         przygotowanie dzieci do samodzielnego doboru lektury; nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy;

          ·         zapoznanie dzieci z biblioteką;

          ·         zachęcenie nauczycieli i rodziców do głośnego i systematycznego czytania z dziećmi;

          ·         integrowanie grupy poprzez wspólną naukę, pracę, zabawę;

          ·         nabywanie umiejętności kształtowania twórczego i zaangażowanego stosunku do rzeczywistości; rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów;

          ·         rozwijanie wiary we własne możliwości;

          ·         stwarzanie możliwości dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi; rozwijanie wrażliwości na różne formy ludzkiej działalności w sferze kultury, obejmującej przekaz literacki, plastyczny, muzyczny;

          ·         propagowanie pozytywnych wzorców kulturowych i osobowych;

          ·         wychowanie do wartości, uwrażliwienie na dobro, prawość i piękno;

          ·         kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich;

          ·         poznanie funkcjonowania biblioteki i pracy bibliotekarza;

          ·         kształtowanie nawyku czytania i korzystania z biblioteki szkolnej oraz pozaszkolnej;

          ·         podejmowanie działań twórczych samodzielnie lub zespołowo.

           

          2.     METODY I FORMY PRACY:

          W innowacji zastosowane zostaną maksymalnie zróżnicowane formy i metody pracy, aby przez wielokierunkowość wpłynąć na wszystkich uczniów z różnych grup wiekowych, przy dbałości o zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych oraz wykorzystanie ich predyspozycji i talentów. Służyć temu będą różne formy i metody pracy, z przewagą metod aktywizujących.

          3.      METODY I FORMY NAUCZANIA:

          ·         głośne czytanie bajek, baśni, opowiadań i wierszy przez nauczyciela i uczniów;

          ·         zorganizowanie konkursu plastycznego i wystawki prac konkursowych, dotyczących literatury;

          ·         organizowanie szkolnych imprez i akcji czytelniczych;

          ·         prowadzenie lekcji bibliotecznych;

          ·         organizowanie konkursów czytelniczych;

          ·         włączanie się do ogólnopolskich i światowych akcji czytelniczych;

          ·         organizowanie spotkań autorskich;

          ·         wyjścia do Biblioteki Miejskiej i innych instytucji kultury;

          ·         tworzenie wystawek tematycznych książek;

          ·         prowadzenie grupy „Biblioteka w Piątce” w serwisie społecznościowym Facebook - prezentowanie ciekawostek i anegdot literackich oraz łamigłówek i zabaw czytelniczych, a także udostępnianie adresów darmowych i legalnych baz e-booków, audiobooków i innych tekstów kultury;

          ·         prowadzenie rozmów na temat czytanych tekstów literackich;

          ·         porady czytelnicze;

          ·         prowadzenie Aktywu Bibliotecznego i wdrażanie jego członków do pomocy w doborze lektur dla młodszych uczniów, porządkowania zbiorów, napraw książek itp.:

          ·         prezentowanie najbardziej poczytnych książek w zbiorach biblioteki szkolnej;

          ·         zachęcanie do korzystania z biblioteki szkolnej oraz miejskiej;

          ·         informowanie o ofercie Biblioteki Miejskiej i innych instytucji kulturalnych;

          ·         inscenizowanie tekstów lub ich fragmentów; prezentowanie lektury w różnych formach;

           

          4.      PRZEWIDYWANE EFEKTY

          ·         wzrost czytelnictwa;

          ·         rozwój zainteresowań czytelniczych i literackich;

          ·         wypożyczanie przez uczniów większej ilości książek;

          ·         poprawa poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów;

          ·         lepsze zrozumienie tekstów i poleceń;

          ·         bardziej precyzyjne wyrażanie własnych refleksji i uczuć;

          ·         wzrost poczucia własnej wartości;

          ·         poprawa wzajemnych relacji pomiędzy uczniami;

          ·         wzrost zaangażowania w życie społeczne, wzajemne polecanie sobie książek godnych przeczytania;

          ·         zainteresowanie pracą bibliotekarza;

          ·         potrzeba tworzenia i poznawania dzieł kultury;

          ·         wdrożenie do uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

           

          5.      EWALUACJA

                      Ewaluacja zostanie przeprowadzona na zakończenie innowacji pedagogicznej. Do oceny innowacji posłuży także statystyka wypożyczeń w bibliotece szkolnej, zaangażowanie uczniów w różnego typu działaniach promujących czytelnictwo. Wyniki ewaluacji zostaną przedstawione w formie sprawozdania podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej.

                                                                                                                           opr. M. Krupska

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA "NARODOWE CZYTANIE "  6-7.09.2021r.

           

          W dniach 6-7 września 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała cykl imprez czytelniczych w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", objętej patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja projektu zachęcała do lektury dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Uczniowie klas VIII, VII d i VI a wysłuchali fragmentu tego dzieła, a także poznali biografię jego autorki i szereg ciekawostek, związanych z powstaniem utworu. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ROK SZKOLNY 2020/2021

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu DZIEŃ BIAŁEGO BOCIANA ZORGANIZOWANY PRZEZ BIBLIOTEKĘ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ   31.05.2021

          31 maja 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą z okazji Dnia Bociana Białego dla wychowanków świetlicy. Dzieci wysłuchały czterech opowiadań z książki "Kajtkowe przygody" Marii Kownackiej, poznały sylwetkę autorki tej lektury i poszerzyły swoją wiedzę o bocianach. Uczniowie wykonali też prace plastyczne - papierowe modele tych pięknych ptaków. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          "DZIEŃ ŻÓŁWIA" -  W ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZORGANIZOWANY PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ   21.05.2021r.

           

          21 maja 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą z okazji Dnia Żółwia dla wychowanków świetlicy. Dzieci wysłuchały opowiadania o wyprawie żółwika Franklina, poznały sylwetkę autorki popularnej serii książek o jego przygodach i poszerzyły swoją wiedzę o zwyczajach gadów. Uczniowie wypełnili też kolorowanki. (M. Krupska) 

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW KLAS I - III
          NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI

           

          Dnia 28 kwietnia 2021 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki. Komisja konkursowa oceniła 47 prac i wyłoniła zwycięzców.

          I miejsce: Lena Górska, kl. I b, Małgorzata Kruczek, kl. II a

          II miejsce: Amelia Grzywacz, kl. I b

          III miejsce: Wiktoria Czartowska, kl. III b

          Nagrodami w konkursie są książki dla dzieci.

          Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom rywalizacji serdecznie dziękujemy! smiley

                                                                                                                          opr. Małgorzata Krupska

                                                                    

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKA                     26.02.2021r.

           

              

          26 lutego 2021 r. biblioteka szkolna zorganizowała pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Dzieci poznały zasady działania wypożyczalni w reżimie sanitarnym i dowiedziały się, jak należy obchodzić się z książkami. Pierwszą wizytę w bibliotece uatrakcyjniły zagadki o tematyce czytelniczej oraz upominki - komplet wydawnictw "Pierwsze Abecadło" - Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka, przygotowanych dla najmłodszych w ramach kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek". (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSU DLA UCZNIÓW KLAS I - III

                                         NA NAJŁADNIEJSZĄ OKŁADKĘ ULUBIONEJ KSIĄŻKI                    5.11.2020r.

           

           

          5 listopada 2020 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na najładniejszą okładkę ulubionej książki, przeznaczony dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Wzięło w nim udział 21 dzieci. Oto lista zwycięzców:

          I miejsce: Julia Czezowska, kl. II b

          II miejsce: Nadia Szynaka, kl. III b

          III miejsce: Magdalena i Michalina Szmigiel, kl. III a

          Wyróżnienie: Zuzanna Szczepańska, kl. II b

           

          Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy laureatom!

                                                                              opr. M.Krupska

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          Regulamin biblioteki

          Szkoły Podstawowej nr 5 w Grudziądzu

          obowiązujący od 1 września 2020 r.

          w okresie reżimu sanitarnego

          i uwzględniający wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego,

          Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej

           

          1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać jedynie uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zdrowi i bez objawów choroby zakaźnej. W domu czytelnika, korzystającego z biblioteki szkolnej, nie mogą przebywać osoby zarażone koronawirusem (COVID-19) lub przechodzące kwarantannę.

          2. Osoby korzystające z biblioteki szkolnej muszą dezynfekować ręce przed wejściem do pomieszczenia biblioteki. Nauczyciel bibliotekarz także dezynfekuje ręce przed każdorazowym kontaktem z czytelnikiem.

          3. Po każdej wizycie czytelnika przeprowadzana będzie na bieżąco dezynfekcja klamek, blatu lady i innych dotykalnych przestrzeni. Pomieszczenie biblioteki będzie wietrzone co godzinę.

          4. W bibliotece przebywać może jedna osoba.

          5. W bibliotece szkolnej nie ma możliwości korzystania z księgozbioru w wolnym dostępie, katalogów kartkowych, katalogu elektronicznego, komputerów oraz tablicy interaktywnej i innych urządzeń elektronicznych. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz.

          6. Istnieje możliwość złożenia zamówienia na książki i inne materiały drogą elektroniczną – poprzez e-dziennik, komunikatory, pocztę e-mail oraz drogą telefoniczną.

          7. Wymagany jest dystans przestrzenny między osobą korzystającą z biblioteki a nauczycielem bibliotekarzem – minimum 1,5 metra.

          8. Zwrócone książki, broszury, podręczniki i inne materiały będą odkładane do opatrzonego datą pudła i poddane tzw. kwarantannie bibliotecznej, czyli odizolowane na czas 2 dni.

          9. Osoby korzystające z biblioteki, które wykazują objawy choroby zakaźnej, zostaną odizolowane i umieszczone w osobnym pomieszczeniu do czasu interwencji powiadomionych telefonicznie służb medycznych.

          10. W czytelni mogą przebywać maksymalnie dwie osoby, z zachowaniem odległości co najmniej 1,5 m. Nie mogą one zmieniać wyznaczonych im przez nauczyciela bibliotekarza stanowisk pracy. Po jej zakończeniu nauczyciel bibliotekarz dezynfekuje stanowiska, a książki i inne materiały, z których korzystano, poddawane są kwarantannie bibliotecznej.

          11. W bibliotece i czytelni obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

          12. W bibliotece umieszczone są w widocznym miejscu numery telefonów stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.

          13. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały, za które odpowiadają finansowo.

          14. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki lub czasopisma na okres dwóch tygodni. Po upływie tego czasu można termin zwrotu przedłużyć o kolejne dwa tygodnie.

          15. Wszystkie wypożyczone książki, podręczniki i materiały muszą być zwrócone tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.

          16. Czytelnicy opuszczający szkołę zobowiązani są do bezzwłocznego zwrócenia wypożyczonych książek, podręczników i materiałów.

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Linki do cyfrowych bibliotek, baz e-booków i audiobooków

          z bezpłatnym oraz legalnym dostępem:

          1. https://polona.pl (jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, zawiera ponad 3 miliony obiektów cyfrowych – książki, czasopisma, starodruki, rękopisy, grafiki, mapy itp.)

          2. https://libra.ibuk.pl (wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do elektronicznych publikacji. Wśród e-książek znajdują się publikacje naukowe z różnych dziedzin wiedzy, książki z zakresu literatury faktu, literatury pięknej oraz poradniki i słowniki. Dzięki tej usłudze czytelnicy mają możliwość korzystania z darmowego dostępu do ponad 1900 e-booków; aby skorzystać z elektronicznego zasobu, należy uzyskać w Bibliotece Miejskiej kod PIN niezbędny do założenia konta na platformie - można to zrobić drogą mailową lub telefoniczną; szczegóły na stronie

          http://www.biblioteka.grudziadz.pl/index.php).

          3. https://wolnelektury.pl/?fbclid=IwAR0yFsEd3qGZ0eiPJR_ppurn2H0kvNypjWjjsdz55dIVpGE3MQ14FGqJnR4 (obszerna biblioteka cyfrowa, zawiera głównie klasykę literatury, w tym lektury szkolne)

          4. https://www.legimi.pl/wimbp_b (platforma, która pozwala na dostęp do ponad 60000 książek; aby skorzystać z elektronicznego zasobu, należy wpisać kod „czytanie”).

          5. https://kpbc.umk.pl/dlibra?fbclid=IwAR0Ul0TCq4390hK9oYlwcO9JrB0fGgArUe_woukRU2S87Lro038evGOb-KI (Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, wielka baza regionaliów i innych wydawnictw)

          6. http://bookini.pl/?fbclid=IwAR0v8yClrVntmvXIyarfzT_c_H_kTQpv_8fJQL07fP17zns9QrR3HcrxjnY (serwis oferuje bezpłatny dostęp do 2100 pozycji klasyki światowej)

          7. http://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html (serwis udostępnia obecnie 177 darmowych e-booków)

          8. https://www.storytel.com/pl/pl/campaignCodePage.action?utm_source=Facebook&utm_medium=CPC&utm_campaign=Tactical_cake&redirected=true&campaignCode=PLFacebookTactical&fus=campaignsite&fusx=PLFacebookTactical&request_locale=pl&fbclid=IwAR2h6--q_H_LdE1m9yjc2qS7alSllyqEH1x3XgXuqTwh2T_lpF-otRbj9nk (serwis oferuje bezpłatny dostęp do całej bazy e-booków i audiobooków przez 14 dni)

          9. https://www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech?fbclid=iwar2rw15kzjhg9gfnjcpdehh_6sgux3f0esg1zvubqov8jqveiy6akqyf5we (bezpłatny dostęp do wybranych e-booków i audiobooków przez 60 dni)

          Pełna lista bibliotek cyfrowych znajduje się pod adresem http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/?fbclid=IwAR0euIP4HyCtnzbptUYakZ4A-ftCnqWcJQT729WQvytEZQy09cex3c3HnGU

          Linki do bibliotek cyfrowych i baz książek oraz innych bezpłatnych i legalnych tekstów kultury, w tym słuchowisk, filmów, spektakli i muzeów, znajdują się pod adresem: http://pm.katowice.pl/biblioteka/2020/03/17/ksiazki-online-i-nie-tylko/?fbclid=IwAR1U9NjeUmYcUojmGwFXuJHVLGXxdSUlgeLztXYfXuFfKBmwixj1j5bqH6g

          Szczegółowe i uzupełniane na bieżąco informacje, dotyczące cyfrowych bibliotek, baz e-booków, audiobooków oraz innych bezpłatnych i legalnych tekstów kultury, znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/groups/237952510906490 („Biblioteka w Piątce”).

          Na stronie grupy publicznej fb „Biblioteka w Piątce” umieszczane są też codziennie informacje, dotyczące inicjatyw, akcji i blogów czytelniczych, spotkań on-line z pisarzami oraz spektakli, zestawienia tematyczne książek, ciekawostki, rankingi, konkursy, gry, zabawy i łamigłówki.

                                                                         Zapraszamy do dołączenia!         (opr.Małgorzata Krupska)Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstuUDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "NARODOWE CZYTANIE"        7.09.2020r.

          7 września 2020 r. biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, prowadząc audycję przez szkolny radiowęzeł. W tym roku lekturą do wspólnego odczytania stała się "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Uczniowie usłyszeli fragment słynnego dramatu naszego romantycznego wieszcza, a także informacje, dotyczące akcji oraz kilka ciekawostek, związanych z powstaniem dzieła. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ROK SZKOLNY 2019/2020

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                     

          26 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się symboliczne pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Najmłodsi uczniowie wysłuchali wierszy oraz aforyzmów, przygotowanych przez starsze koleżanki z klas VI b i VI d. Dzieci dowiedziały się też, jak należy korzystać ze zbiorów biblioteki i dbać o książki. Naszym nowym czytelnikom życzymy wielu pięknych chwil, spędzonych z książką! smiley  (M. Krupska) 

          Zdjęcia: http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=405

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Uczniowie klas VI-VIII w Bibliotece Miejskiej  podczas  promocji książki
          pisarza i poety p. Zdzisława Brałkowskiego pt. "Czas dorosłości".

           

                

           

          16 stycznia 2020 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VI-VIII wyjście do Biblioteki Miejskiej w celu udziału w promocji książki pisarza i poety p. Zdzisława Brałkowskiego pt. "Czas dorosłości". Dzieci dzięki bardzo ciekawej i barwnej gawędzie o życiu codziennym w Grudziądzu tuż przed wprowadzeniem i w czasie stanu wojennego pogłębiły swoją wiedzę o tym trudnym dla naszego narodu okresie. Literat prezentował fragmenty swej powieści autobiograficznej, a zakończył spotkanie, recytując wybrane fraszki. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Spotkanie "Trudne drogi do Polski przez Syberię" z grudziądzką pisarką i poetką
          p. Krystyną Borucińską.

           

          14 stycznia 2020 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie "Trudne drogi do Polski przez Syberię" z grudziądzką pisarką i poetką p. Krystyną Borucińską. Autorka wielu wydawnictw o tematyce historycznej oraz książki autobiograficznej pt. „Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-1946” odkryła przed uczniami klas VI - VIII jedną z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu i dążeń narodowowyzwoleńczych, jaką były zesłania w głąb Rosji. Dzieci zostały też zachęcone do samodzielnego poszerzania wiedzy o walce z zaborcami. Prelekcji literatki towarzyszyła wystawka książek jej autorstwa. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          MIKOŁAJKOWE CZYTANIE                  6.12.2019r.

           

              

          6 grudnia 2019 roku biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą zorganizowała dla chętnych uczniów klas IV oraz wychowanków świetlicy spotkanie "Mikołajkowe czytanie". Dzieci poznały postać św. Mikołaja, biskupa Miry oraz zwyczaje obdarowywania najmłodszych w różnych krajach Europy. Następnie przedstawiona została seria zabawnych książeczek o przygodach małego Mikołajka, autorstwa Rene Goscinny'ego. Barwne prezentacje multimedialne uatrakcyjniły imprezę czytelniczą, a miłą niespodziankę stanowił słodki poczęstunek. (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu   UCZNIOWIE KLAS VII i VIII NA WYKŁADZIE "PRZEDWOJENNE KAWIARENKI GRUDZIĄDZA" 

           

                  

          6 grudnia 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VII i VIII wyjście do Muzeum w celu uczestnictwa w wykładzie "Przedwojenne kawiarenki Grudziądza" w ramach obchodów Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Prelekcji towarzyszył słodki poczęstunek, a mikołajkowym akcentem były upominki w postaci wydawnictw Muzeum dla każdego uczestnika spotkania. (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ANDRZEJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ          30.11.2019r.

           

           

          29 listopada 2019 r. biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów, odwiedzających wypożyczalnię i czytelnię, do udziału w cyklicznej imprezie "Andrzejki w bibliotece". Dzieci poznały tradycyjne wróżby przy użyciu szpilek, wody i patyczków oraz papierowych serc; wykorzystane zostały także kostki do gry. Zabawa pobudziła fantazję i była źródłem humoru. Uczniowie mieli też możliwość zapoznania się z wydawnictwami, dotyczącymi zwyczajów ludowych. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UCZNIOWIE KLASY IIIA NA PROMOCJI KSIĄŻKI "BAJKI" AUTORSTWA LESZKA LELIWY     22.11.2019r.   

                         

          22 listopada 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy III a wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w celu udziału w promocji najnowszej książki p. Leszka Leliwy. Zbiorek bajek został dzieciom zaprezentowany przez ich autora oraz ilustratorkę - p. Ewę Szulc-Goławską. Pięknie odczytał wybrane utwory p. Marek Wachonin, dając świadectwo swych aktorskich umiejętności i recytatorskiego talentu. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek, którym twórca "Bajek" uprzyjemnił swym najmłodszym czytelnikom odbiór swego dzieła. (M. Krupska) 

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UCZNIOWIE KLASY IIIIA POZNAWALI "TAJEMNICE" TEATRU     12.11.2019r.

           

                

          12 listopada 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy III a wyjście do Centrum Kultury Teatr. Dzieci zostały oprowadzone po budynku przez p. Beatę Kastner, rzecznika prasowego i pracownika impresariatu artystycznego. Poznawaniu teatru od strony kulis towarzyszyła barwna opowieść o pracy aktorów, reżyserów, scenografów, specjalistów od oświetlenia i nagłośnienia. Uczniowie poznali też specyfikę instytucji i jej historię. Wizyta w teatrze dostarczyła wielu emocji. (opr.Małgorzata Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Wyjście do Muzeum - „Życie artystyczne Grudziądza w latach międzywojennych"   6.11.2019r.

           

          8 listopada 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas starszych kolejne wyjście do Muzeum na wykład w ramach obchodów Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Referat pani Emilii Markot-Borkowskiej „Życie artystyczne Grudziądza w latach międzywojennych” przybliżył dzieciom sylwetki artystów, działających przed II wojną światową w naszym mieście oraz historię ośrodków kształcenia adeptów sztuk plastycznych. Był on uatrakcyjniony prezentacją multimedialną, a miłą niespodziankę stanowił słodki poczęstunek i gorące napoje. (M. Krupska) 

          Zdjęcia: http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=341

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UWONIJ KSIĄŻKĘ        28-31.10.2019r.

           

           

          W dniach 28-31 października 2019 r. biblioteka szkolna włączyła się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingu, która prowadzona jest pod hasłem "Uwolnij książkę!" i ma na celu rozwój czytelnictwa przez swobodną wymianę wydawnictw. Uczniowie starszych klas mogli przeczytane już i niepotrzebne książki zastąpić innymi, dowolnie wybranymi na stanowisku bookcrossingowym. Jak zwykle towarzyszyło temu jak wiele emocji! (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Uczniowie klas VII i VIII na spotkaniu z gen.Bolesławem Packiem 

          "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP"

           

                           

           

          24 października 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VII i VIII wyjście do Biblioteki Miejskiej w celu udziału w promocji książki gen. Bolesława Packa pt. "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP". Dzieci dzięki bardzo ciekawej i barwnej prelekcji poszerzyli swoją wiedzę o obronności kraju i różnych formacjach wojskowych, w tym żandarmerii. (M. Krupska)

          Album fotograficzny:http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=317

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Uczniowie klas VII i VIII na wykładzie historyka Mariusza Żebrowskiego

                          "Bolszewika goń, goń, goń..."     

                    

          18 października 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VII i VIII wyjście do Muzeum w celu wysłuchania wykładu historyka Mariusza Żebrowskiego "Bolszewika goń, goń, goń...". Prelekcja odbyła się w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci i dotyczyła walk, prowadzonych w okolicach Grudziądza w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Barwna i pełna anegdot opowieść uzupełniona została ciekawymi zdjęciami i ilustracjami. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA "NARODOWE CZYTANIE"  W NASZEJ SZKOLE     6.09.2019r.

           

                   

           

          6 września biblioteka szkolna wraz z wychowawcami świetlicy zorganizowała imprezę czytelniczą w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, objętej patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja projektu zachęcała do lektury najbardziej znanych polskich nowel. Uczniowie klas VIII wysłuchali fragmentu "Dobrej pani" Elizy Orzeszkowej, a także poznali biografię jej autorki dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej. Wystawka dzieł słynnej pozytywistki oraz innych utworów, rekomendowanych dla tegorocznej akcji, zachęciła dzieci do samodzielnego zapoznania się z tymi perłami polskiej literatury. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ROK SZKOLNY 2018/2019

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          KONKURS WIEDZY "KSIĄŻKOMANIA" DLA KLAS VII - VIII       6.06.2019r.

          6 czerwca 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs wiedzowy "Książkomania", w którym brali udział przedstawiciele klas VII i VIII. Troje finalistów otrzymało nagrody książkowe. Oto zwycięzcy:

          I miejsce: Weronika Łencka   kl. VIII c

          II miejsce: Sara Zielińska    kl. VIII a

          III miejsce: Martyna Dwojacka    kl. VIII b

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!    (opr.M.Krupska)

            Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstuKONKURS CZYTELNICZY "W KRĘGU MITÓW" DLA UCZNIÓW KLAS V- VI     5.06.2019r.   

          5 czerwca 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy "W kręgu mitów", w którym wzięło udział 10 uczniów z klas V i VI. Troje finalistów otrzymało nagrody książkowe. Oto zwycięzcy:

          I miejsce: Aleksandra Kaczerzewska  kl. V e

          II miejsce: Thomas Grudziński  kl. V b

          III miejsce: Filip Potorski kl. V c

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!       (opr. M.Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UDZIAŁ UCZNIÓW KLASY Vc W "MAJÓWCE NA TRAWIE"  24.05.2019r.

           

          24 maja 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy Vc wyjście na Rynek w celu udziału w imprezie miejskiej "Majówka na trawie", której tradycyjnie towarzyszyła akcja bookcrossingu. Dzieci miały też możliwość poznania oferty straganów ze zdrową żywnością i zjeść na trawie przyniesione kanapki. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS III - IV "LEGENDA WIECZNIE ŻYWA"     5.04.2019r.

          5 kwietnia 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy "Legenda wiecznie żywa", w którym brali udział przedstawiciele klas III i IV. Troje finalistów otrzymało nagrody książkowe. Oto zwycięzcy:

          I miejsce: Mateusz Radzikowski  kl. IV a

          II miejsce: Nadia Kierstein  kl. IV b

          III miejsce: Zuzanna Olszewska  kl. IV d

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie! (opr.M.Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III na najładniejszą zakładkę do książki roztrzygnięty!!      7.03.2019r.

          7 marca 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III na najładniejszą zakładkę do książki. Wzięło w nim udział 49 dzieci. Oto twórcy nagrodzonych prac:

           I miejsce: Kinga Pawłowska   kl. I

                                                                            II miejsce: Nadia Szynaka I b

                               Sandra Cwiklińska kl. I b

          III miejsce: Aniela Jurkiewicz kl. II a

          Dzieci otrzymały nagrody książkowe i słodycze. Wyróżnione prace zostały wyeksponowane na wystawce pokonkursowej. Gratulujemy i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom!  (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu   

          Klasa IIIc na spotkaniu edukacyjnym w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej   5.03.2019r.

           

          5 marca 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla klasy III c wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w celu uczestnictwa w spotkaniu edukacyjnym nt. wierzeń naszych przodków w tradycjach ludowych. Uczniowie wysłuchali barwnej opowieści pana Mariusza Żebrowskiego i obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną. (M.Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Pasowanie uczniów pierwszych klas na "Czytelnika"          28.02.2019r.

           

           

          28 lutego 2019 r. uczniowie klas I po raz pierwszy odwiedzili wraz ze swymi wychowawcami bibliotekę szkolną, gdzie zostali pasowani na czytelnika. O artystyczną oprawę tego wydarzenia zadbały uczennice klas V b, V d i VII c, należące do aktywu bibliotecznego - wyrecytowały one wiersze, poświęcone książkom oraz złote myśli, zachęcające do czytania. Uczniowie uczestniczyli też w pierwszej lekcji bibliotecznej, ucząc się korzystać ze zbiorów bibliotecznych i dbać o książki.  (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Klasa  IIIA gościem Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych.    17.12.2018r.

          17 grudnia 2018 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla klasy III c wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Uczniowie poznali specyfikę działalności tej instytucji kulturalnej i jej bogatą ofertę, a także wysłuchali ciekawej pogadanki nt. pracy bibliotekarza. Dodatkową atrakcją był tradycyjny kiermasz ozdób świątecznych.(M.Krupska)Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          SPOTKANIE EDUKACYJNE W MUZEUM Z ETNOGRAFEM - PANEM ŁUKASZEM CIEMIŃSKIM     11.12.2018r.

          11 grudnia 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy III a wyjście do Muzeum im. Władysława Łęgi w celu uczestnictwa w spotkaniu edukacyjnym "Godnie przeżyj gody! - ludowa obrzędowość związana z Bożym Narodzeniem". Uczniowie wysłuchali barwnej  opowieści etnografa Łukasza Ciemińskiego, który przybliżył im polskie zwyczaje adwentowe, wigilijne i świąteczne. Przekaz uatrakcyjniła prezentacja multimedialna, nagrania kolęd, muzyczny quiz oraz piękna szopka i ozdoby choinkowe ze zbiorów badacza. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          MIKOŁAJKOWE CZYTANIE DLA KLAS IV - VIII          6.12.2018r.

           

           

          6 grudnia 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla wszystkich chętnych uczniów klas IV - VIII  spotkanie pod hasłem "Mikołajkowe czytanie". Dzieci poznały życiorys św. Mikołaja, biskupa Miry oraz historię powstania popularnego wizerunku tej bliskiej wszystkim sercom postaci. Omówiono też polskie zwyczaje i tradycje, związane z mikołajkami. Następnie przedstawiono serię znanych książek dla dzieci o przygodach małego Mikołajka i jego kolegów oraz twórców niezwykłego cyklu - Rene Goscinnego i Jeana-Jacques'a Sempe. Nie mogło się obyć bez wysłuchania dwóch opowiadań z tomiku pt. "Rekreacje Mikołajka". Imprezę czytelniczą uatrakcyjniła prezentacja multimedialna, fragment filmu animowanego i wystawka książek z serii, poświęconej sympatycznym urwisom. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          ANDRZEJKI W BIBLIOTECE      29.11.2018r.

           

          29 listopada 2018 r. w biblioteka szkolna zapewniła wszystkim czytelnikom wiele atrakcji pod hasłem "Andrzejki w bibliotece". Dzieci poznały tradycyjne sposoby odgadywania przyszłości przy użyciu szpileczek, wody i patyczków oraz papierowych serc; wykorzystane zostały także kostki do gry. Wspólna zabawa dostarczyła wielu emocji i pobudziła wyobraźnię. Uczniowie mieli też możliwość zapoznania się z książkami, dotyczącymi polskich zwyczajów ludowych. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UCZESTNICZYLIŚMY W PROMOCJI KALENDARZA GRUDZIĄDZKIEGO 2019         22.11. 2018r. 

                

          22 listopada 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla grupy uczniów klas VII - VIII wyjście do Klubu "Akcent" w celu uczestnictwa w promocji "Kalendarza Grudziądzkiego 2019". Dzieci miały okazję zapoznać się ze streszczeniami artykułów, składających się na publikację oraz pogłębić swoją wiedzę o historii miasta i regionu. Dodatkową atrakcją były koncerty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu oraz chóru Tibi Mariae.  Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku na zakończenie spotkania. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          SPOTKANIE "TRUDNE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI"    5.11.2018r.

              

          5 listopada 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie "Trudne drogi do niepodległości" z grudziądzką pisarką i poetką p. Krystyną Borucińską. Autorka wielu książek o tematyce historycznej przybliżyła uczniom klas IV - VIII sylwetki największych bohaterów powstań narodowowyzwoleńczych oraz ich dokonania. Dzieci zostały też zachęcone do pogłębienia wiedzy o zmaganiach z zaborcami i walce o niepodległą Ojczyznę. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                                                                  BOOKCROSSING DLA UCZNIÓW KLAS IV - VIII                  24-25.10.2018r.

          W dniach 24 - 26 października biblioteka szkolna zorganizowała akcję bookcrossingu dla uczniów klas IV - VIII. Wpisała się ona w ogólnoświatową ideę spontanicznej wymiany książek, której celem jest popularyzacja czytelnictwa. Dzieci skorzystały z okazji, by przeczytane już woluminy udostępnić koleżankom i kolegom, a w zamian wybrać inne, pozostawione na bookcrossingowym stoisku. Wymianie towarzyszyło wiele emocji! (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

                                            WYJŚCIE DO KINA NA FILM  "ZEGAR CZARNOKSIĘŻNIKA"   4 października 2018r.

          4 pażdziernikaa 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do kina "Helios" dla grupy uczniów z klas IV - VII. Dzieci uczestniczyły w seansie filmu familijnego pt. "Zegar czarnoksiężnika", który powstał na podstawie popularnej książki dla dzieci Johna Bellairsadla. (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

                

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 28.09.2018r.

          28 września 2018 r. biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą zorganizowała imprezę czytelniczą w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Brali w niej udział uczniowie klas I - III. Dzieci wysłuchały opowiadań Renaty Piątkowskiej z książki pt. "Gang Słodziaków" i poznały jej bohaterów dzięki pięknej wystawce i prezentacji filmu animowanego. Spotkanie uatrakcyjniły wiersze Jana Brzechwy i wspólne wykonanie piosenki "Mucha w mucholocie". (M. Krupska) 

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstuNARODOWE CZYTANIE - POZNAJEMY 'PRZEDWIOŚNIE " ŻEROMSKIEGO    7.09.2018r.

          7 września biblioteka szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, objętej patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tej edycji projektu wspólną lekturą stało się "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Uczniowie klas VIII wysłuchali fragmentu słynnej powieści, a także poznali życiorys jej twórcy i okoliczności powstania tego niezwykłego dzieła. Dzieciom zaprezentowano także inne utwory wielkiego pisarza. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                                 

                             KONKURS CZYTELNICZY "SNUJĄ SIĘ BAŚNIE I BAJKI" DLA UCZNIÓW KLAS III i IV       5.06.2018r.

          5 czerwca biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy "Snują się baśnie i bajki..." dla uczniów klas III i IV. Troje finalistów otrzymało nagrody książkowe. Oto zwycięzcy:

          I miejsce: Jagoda Jedyńska  kl. IV e

          II miejsce: Zuzanna Olszewska  kl. III d

          III miejsce: Oskar Brdak  kl. III c

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie! smiley

                                                                                                                                             ( opr.M. Krupska )

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          KONKURS WIEDZOWY "KSIĄŻKOMANIA DLA UCZNIÓW KLAS VI - VII        4.06.2018r.

                     

          4 czerwca biblioteka szkolna zorganizowała konkurs wiedzowy "Książkomania" dla uczniów klas VI-VII. Uczestniczyło w nim 7 reprezentantów zespołów klasowych, którzy wykazali się szeroką wiedzą ogólną i umiejętnością jej wykorzystania. Rywalizacja miała postać quizu i dostarczyła wielu emocji. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Oto oni:

          I miejsce: Kacper Kozłowski  kl. VII b

          II miejsce: Mateusz Dryl  kl. VI a

          III miejsce: Kinga Szynkowska  kl. VII c

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!  ( opr. M. Krupska)

          http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=152

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          UDZIAŁ W IMPREZIE MIEJSKIEJ "MAJÓWKA NA TRAWIE"       25.05.2018r.

          25 maja b. r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas IV-VII wyjście na Rynek w celu udziału w imprezie miejskiej "Majówka na trawie". Dzieci mogły wziąć udział w jarmarku żywności ekologicznej i akcji bookcrossingu, a także zrelaksować się na ogromnym trawniku w sercu miasta. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I - III NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI smiley

          4 kwietnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III na najładniejszą zakładkę do książki. Wzięło w nim udział 48 dzieci. Oto twórcy nagrodzonych prac:

           

                  I miejsce: Milena Pawłowska   kl. III d

          II miejsce: Nadia Przeracka kl. I b

                         Marcel Kalicki kl. II b

          III miejsce: Zofia Grünberg kl. I a

           

          Dzieci otrzymały nagrody książkowe. Wyróżnione prace zostały wyeksponowane na wystawce pokonkursowej.

          Gratulujemy i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom! 

          (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          TURNIEJ Z HARRYM POTTEREM" 

            

          KONKURS CZYTELNICZY DLA UCZNIÓW KLAS IV - VII "                   16 marca 2018r.

          16 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV - VII "Turniej z Harrym Potterem". Wzięło w nim udział 13 uczniów. Rywalizacja miała postać quizu i dostarczyła wielu emocji. Oto zwycięzcy:

          I miejsce: Mateusz Dryl  kl. VI a

          II miejsce: Cyprian Tessmer kl. V a

          III miejsce: Jakub Listopadzki kl. VI a

           

          Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom smiley   (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą         6 marca 2018r.

           

                    

           

          6 marca 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I a i III e oraz wychowankowie świetlicy szkolnej. Dzieci wysłuchały fragmentu bajki pt. "Malina" i  kilku wierszy autorstwa zaproszonego twórcy oraz miały możliwość poznania początków jego literackiej działalności. Nie obyło się bez pytań małych czytelników. Spotkanie z pewnością rozbudziło ciekawość i wrażliwość dzieci. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          1 marca uczniowie klas I odwiedzili wraz z wychowawcami bibliotekę szkolną, gdzie zostali pasowani na czytelnika. Wydarzenie to poprzedziło zaznajomienie dzieci z funkcjonowaniem biblioteki i ukazanie jej działalności w formie prezentacji multimedialnej, przygotowanej i przedstawionej przez nauczyciela bibliotekarza i członków aktywu bibliotecznego. Uczniowie uczestniczyli też w pierwszej lekcji bibliotecznej, ucząc się korzystać ze zbiorów bibliotecznych i dbać o książki.  (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                                                                                             

           III e z wizytą w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej na kierwmaszu światecznym

          14 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała dla grupy uczniów klasy III e wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych, gdzie dzieci poznały specyfikę działalności instytucji i jej ofertę kulturalną, a także uczestniczyły w tradycyjnym kiermaszu świątecznym. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

                     Udział w spotkaniu "Swiąteczne prezenty"  w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.           13 grudnia 2017r.

           

                

           

          13 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała dla grupy uczniów klas IV-VII wyjście do Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej, gdzie dzieci uczestniczyły w spotkaniu "Świąteczne portrety" w ramach cyklu "Kulturalne foto-rozmowy", prowadzonego przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.  Uczniowie mieli okazję uczyć się trudnej sztuki fotografowania oraz pozowania do zdjęć w sympatycznej, świątecznej atmosferze i wśród bożonarodzeniowych dekoracji oraz rekwizytów. Dodatkową atrakcją był kącik plastyczny i tradycyjny kiermasz. (M. Krupska)

          http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=93

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

               Akcja bookcrossingu                                  5-8 grudnia 2017r.

           

          W dniach 5-8 grudnia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję bookcrossingu, zapraszając do udziału w niej uczniów starszych klas. Korzystając z dwóch stanowisk na szkolnych korytarzach, dzieci mogły wymienić przeczytane książki na inne. Akcja odbyła się pod międzynarodowym hasłem "Uwolnić książkę". (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          6 grudnia z inicjatywy biblioteki szkolnej oraz nauczyciela języka polskiego p. M. Gajewskiej odbyła się w świetlicy impreza czytelnicza dla uczniów klas III i IV pod hasłem "Mikołajkowe czytanie". W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z historyczną postacią św. Mikołaja i pochodzeniem tradycji mikołajkowych, co było okazją do zaprezentowania serii książek Jeana-Jacqesa Sempe i Rene Goscinnego o przygodach małego Mikołajka. Dzieci poznały sylwetki twórców słynnego cyklu i wysłuchały dwóch opowiadań z tomu pt. "Mikołajek". (M. Krupska)

           

                      

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                     ANDRZEJKI W BIBLIOTECE             29.11.2017r.

           

          29 listopada biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich chętnych uczniów do udziału we wspólnej zabawie pod hasłem "Andrzejki w bibliotece". Tradycyjne wróżby z użyciem papierowych serc, szpileczek, wody, patyczków oraz kostek do gry pobudziły wyobraźnię i dostarczyły wiele radości. Dzieci miały okazję ponadto zapoznać się z wydawnictwami, dotyczącymi polskich zwyczajów i tradycji ludowych. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          NASI UCZNIOWIE NA UROCZYTEJ PROMOCJI
                                                                                    "KALENDARZA GRUDZIADZKIEGO 2018"         

                                                                       22 listopada 2017 r.

           

          22 listopada biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do Klubu "Akcent" w celu uczestnictwa w uroczystej promocji "Kalendarza Grudziądzkiego 2018". Wydawnictwo to ukazuje się cyklicznie dzięki pracy i staraniom Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i jest skarbnicą wiedzy o historii naszego miasta oraz regionu. Prezentacji tegorocznego, 22. tomu "Kalendarza" dokonał w imieniu zespołu redakcyjnego pan Ryszard Byner, a o artystyczną oprawę tego spotkania zadbał zespół muzyczny Sweet Accordion. Wśród honorowych gości byli Prezydent Grudziądza - pan Robert Malinowski, Dyrektor CK Teatr - pani Anna Janosz oraz przedstawiciele miejskich instytucji i stowarzyszeń kulturalnych. Udział w tej uroczystości z pewnością zachęci uczniów do zgłębiania dziejów naszego miasta. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstuIII MIEJSCE W XI TURNIEJU BIBLIOTECZNYM              14.11.2017r.

           

          14 listopada 3-osobowa drużyna, reprezentująca naszą szkołę, zajęła III miejsce w XI Turnieju Bibliotecznym, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7. W czasie zmagań uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą, dotyczącą literatury dziecięcej oraz kreatywnością. Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie i przedstawienie reklamy szkolnej biblioteki. Drużyna "Piątki", w skład której weszło troje uczniów: Jagoda Jedyńska z IV a, Zuzanna Lewandowska z V a i Mateusz Dryl z VI a, zareklamowała bibliotekę w formie prezentacji multimedialnej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział! (M. Krupska)

           

                                  

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.      9.11. 2017r.

          9 listopada biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy III b wyjście do Biblioteki Miejskiej w celu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, dotyczących literatury dziecięcej. Inspiracją dla nich był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W czasie spotkania zaprezentowano dzieciom w formie monodramy wiele zabawnych wierszy, będących prezentacją bohaterów popularnych bajek i baśni. Nie zabrakło także piosenek, gier, konkursów i zabaw ruchowych. Zajęcia poprzez wspólną zabawę z pewnością zachęciły uczniów do sięgnięcia po książki i przypomnienie sobie ulubionych baśni. (M. Krupska) 

           

                                           Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           AUDYCJA SŁOWNO - MUZYCZNA "DŹWIĘKI EKRANU "        3.10.2017r.

          3 października biblioteka szkolna zorganizowała dla dzieci z klasy III b wyjście do Muzeum im. Władysława Łęgi w celu uczestnictwa w audycji słowno-muzycznej "Dźwięki ekranu", przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. W czasie spotkania zaprezentowano dzieciom w zabawny sposób wiele utworów muzycznych, znanych z filmów różnych gatunków, w tym animowanych. Audycja, prócz zapewnienia wspaniałej zabawy, z pewnością przyczyniła się też do kształtowania muzycznej wrażliwości uczniów oraz rozwijania ich zainteresowania sztuką filmową. (M. Krupska)

          Album fotograficzny:         http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=58

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstuOGÓLNOPLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA      2.10.2017 r.

          2 października biblioteka szkolna zorganizowała w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego czytania akcję czytelniczą, skierowaną do uczniów klas VII. W tym roku upowszechnianym w ten sposób arcydziełem literatury polskiej jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieci zapoznały się z życiorysem i twórczością wielkiego artysty oraz okolicznościami powstania słynnego dzieła, a następnie wysłuchały fragmentu I aktu. Spotkanie było także okazją do powtórzenia i utrwalenia wiadomości, dotyczących budowy i cech dramatu jako gatunku literackiego. (M. Krupska )

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          ROK SZKOLNY 2016/2017

           

           

                                                             KSIĄŻKA TWÓJ PRZYJACIEL TAKŻE  PODCZAS WAKACJI

          Podczas wakacji nie zapomnijcie o książkach. One przeniosą Was w świat przygód i fantazji, pozwolą poznawać piękny świat. Zachętą niech będzie prezentacja "Wakacje z książką"

          pobierz kilkając na link:     Wakacje_z_ksiazka.ppt

                                                                                                     opracowała: p. Małgorzata Krupska

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

                   Spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą

          8 czerwca 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z grudziądzkim pisarzem i poetą Leszkiem Leliwą. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy II d oraz wychowankowie świetlicy szkolnej. Dzieci wysłuchały kilku wierszy autorstwa zaproszonego twórcy oraz wysłuchały jego opowieści o początkach przygody z poezją dziecięcą i pasji literackiej. Miały też możliwość zadania twórcy wielu pytań, na które nie zawsze łatwo było odpowiedzieć. Spotkanie z pewnością rozbudziło ciekawość małych czytelników. (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                    Konkurs "Snują się bajki i baśnie..."

           

          5 czerwca 2017 r. odbył się w bibliotece szkolnej cykliczny konkurs czytelniczy dla uczniów klas III i IV  "Snują się baśnie i bajki.". Miał on postać quizu dotyczącego najpopularniejszych baśni i ich twórców. Wzięło w nim udział 10 dzieci.
          Oto zwycięzcy:

           I miejsce: Wiktoria Radziszewska kl. III b

          II miejsce: Wiktoria Michalska kl. III b

          III miejsce: Magdalena Tracz kl. IV a

           

          Dzieci otrzymały nagrody książkowe. 

          Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

                                                                                                                                                         (M. Krupska)

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          "
          Turniej z Harrym Potterem"
           
          2 czerwca w bibliotece szkolnej odbył się cykliczny konkurs czytelniczy "Turniej z Harrym Potterem". Adresowany był on do uczniów klas IV-VI, a wzięło w nim udział 12 dzieci. Oto zwycięzcy:
          I miejsce: Julia Kuźnik  kl. VI b
          II miejsce: Mateusz Dryl  kl. V a
          III miejsce: Jakub Listopadzki  kl. V a
           
          Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
                                                                                                                                                                 (M. Krupska )

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

          Udział w audycji słowno muzycznej w Muzeum
           
          30 maja biblioteka szkolna zorganizowała dla dzieci z klasy III b wyjście do Muzeum im. Władysława Łęgi w celu uczestnictwa w audycji słowno-muzycznej "Co kryje pięciolinia?", przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Podczas spotkania w przystępny i humorystyczny sposób przybliżono dzieciom zapis nutowy i podział instrumentów muzycznych oraz zaprezentowano wiele popularnych utworów. Audycja prócz zapewnienia wspaniałej zabawy z pewnością przyczyniła się też do kształtowania muzycznej wrażliwości dzieci. (M. Krupska)

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

                                             "MAJÓWKA NA TRAWIE" NA STARYM RYNKU - 26 maja 2017r. 

          26 maja biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas IV - VI wyjście na Rynek w celu uczestnictwa w imprezie miejskiej "Majówka na trawie". Dzieci obejrzały pokazy tańca nowoczesnego, wzięły udział w jarmarku żywności ekologicznej, zajęciach warsztatowych oraz miały okazję do swobodnej wymiany książek w ramach akcji bookcrossingu, przeprowadzonej przez Filię numer 13 Biblioteki Miejskiej. Każdy z uczniów skorzystał z tej możliwości i powrócił do domu z nową lekturą dla siebie i książkowym upominkiem dla mamy.                                      

                                                                                                                                 nauczyciel bibloteki :M. Krupska

           

          Znalezione obrazy dla zapytania oddzielacz tekstu

           

                                 Regulamin Biblioteki Szkolnej

          Szkoły Podstawowej Nr 5

          w Grudziądzu

           

          1.Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki.

          2.Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach od 7.30 do 15.30, podanych do wiadomości na drzwiach Biblioteki i na stronie     internetowej szkoły.

          3.Zadania biblioteki:

          a) udostępnianie książek i innych źródeł informacji, w tym dostęp do Internetu poprzez:

          - systematyczne wzbogacanie zasobów biblioteki o najnowsze pozycje książkowe i biblioteczne źródła medialne,

          - indywidualne porady, udzielane czytelnikom przy doborze lektury,

          - gromadzenie, rejestrowanie, wydawanie i przechowywanie darmowych podręczników uczniowskich,

          - zapoznawanie i udzielanie pomocy czytelnikom biblioteki w korzystaniu z katalogu elektronicznego oraz wyszukiwaniu               informacji w Internecie,

          - informowanie czytelników o działalności biblioteki i jej zbiorach,

          - prowadzenie działalności , propagującej czytelnictwo, bibliotekę i jej zbiory, poprzez:

                      artykuły na internetowej stronie szkoły,

                      organizację konkursów bibliotecznych,

                      przeprowadzanie akcji i imprez czytelniczych,

          b) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego             posługiwania się technologią informacyjną poprzez:

          - wystawy czasowe książek,

          - wzbogacanie zasobów biblioteki o najnowsze pozycje książkowe i źródła medialne oraz informowanie czytelników o nowych       pozycjach w zbiorach biblioteki,

          - uzupełnianie katalogu elektronicznego, zestawień bibliograficznych i teczek tematycznych,

          - przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym poprzez pomoc w korzystaniu z informacji             bibliotecznych w Internecie.

          c) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianiei pogłębianie u uczniów nawyku czytania
              i uczenia się poprzez:

          - przeprowadzanie lekcji bibliotecznych,

          - wspieranie uczniów w rozwijaniu ich uzdolnień poprzez naukę poszukiwania i krytycznej analizy źródeł informacji w zajęciach     indywidualnych z uczniem,

          - wspieranie uczniów, mających trudności w nauce, poprzez pomoc w poszukiwaniu informacji potrzebnych do odrobienia             zadań domowych,

          - wspieranie uczniów, mających trudności z techniką czytania oraz czytaniem ze zrozumieniem, poprzez prowadzenie zajęć             usprawniających te umiejętności,

          d) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną poprzez:

          - organizację wycieczek edukacyjnych do Biblioteki Głównej, Muzeum Miejskiego, Centrum Kultury Teatr i innych instytucji         kulturalnych na terenie Grudziądza i innych miejscowości,

          - uczestnictwo w miejskich akcjach i uroczystościach,

          - spotkania z lokalnymi pisarzami i działaczami społecznymi.

          e) współpraca biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami poprzez:

          - coroczne wyposażanie uczniów w bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe,

          - rozbudzanie u uczniów nawyku szacunku do podręczników i odpowiedzialności za ich wspólne użytkowanie poprzez                   pogadanki i kontrole stanu wypożyczonych podręczników,

          - poradnictwo w wyborach czytelniczych osobom korzystającym z biblioteki,

          - włączanie uczniów w pracę biblioteki poprzez organizację i kierowanie działalnością aktywu bibliotecznego,

          - pomoc nauczycielom i wychowawcom w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych poprzez doradztwo w wyborze literatury i źródeł informacji w Internecie,

          - wspomaganie doskonalenia zawodowego nauczycieli poprzez pomoc w wyszukiwaniu literatury specjalistycznej i   wskazywanie   źródeł informacji w Internecie,

          - uczestnictwo w organizacji uroczystości szkolnych,

          - korzystanie z pomocy nauczycieli w selekcji zbiorów,

          - wypożyczanie książek zainteresowanym rodzicom,

          - przekazywanie rodzicom informacji o stanie czytelnictwa uczniów oraz sposobie wywiązania się z obowiązku dbania o                 wypożyczone podręczniki,

          - informowanie rodziców o działaniach prowadzonych w bibliotece poprzez artykuły na szkolnej stronie internetowej,

          - kontakt z rodzicami poprzez e-dziennik,

          - wymianę wiedzy i doświadczeń z innymi nauczycielami bibliotekarzami oraz pracownikami bibliotek publicznych,

          - udział w konkursach organizowanych przez inne biblioteki i i instytucje kulturalne.

          4. W Bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków i napojów.

          5. Szczegółowe zasady udostępniania książek i innych źródeł informacji:

          a) ze zbiorów biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Grudziądzu, nauczyciele, rodzice i            pracownicy szkoły,

          b) czytelnik może jednorazowo wypożyczyć trzy książki (w tym jedną lekturę obowiązkową) na okres maksymalnie dwóch               tygodni,

          c) uczniowie przygotowujący się do olimpiad lub konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek,

          d) czytelnik odpowiada za wypożyczone książki i materiały; w przypadku ich zniszczenia lub zagubienia zobowiązany jest                 zwrócić bibliotece książkę wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, odpowiadającą wartości zagubionej książki,

          e) wszystkie książki i materiały powinny być zwrócone najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego,

          f) czytelnicy (uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy) opuszczający szkołę zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie    szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów i książek wypożyczonych z biblioteki,

          g) tablica interaktywna i komputery służą uczniom jako źródło wiedzy i informacji; z Internetu można korzystać wyłącznie do           celów edukacyjnych,

          h) komputery umożliwiają korzystanie z katalogu elektronicznego, ze zbiorów multimedialnych znajdujących się w bibliotece           oraz z Internetu.

          6. Nauczyciel bibliotekarz ma prawo stosowania przewidzianych w Statucie Szkoły sankcji w stosunku do uczniów nie                     przestrzegających postanowień niniejszego regulaminu.

          7. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.

           

           

           

      • Lorem ipsum dolor

          • Morbi volutpat enim
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Placerat ipsum
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Aliquam congue fermentu
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Placerat ipsum
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Morbi volutpat enim
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Aliquam congue fermentu
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. płk. Stanisława Sitka
      • (+56) 4613104
      • ul. Sienkiewicza 24, 86-300 Grudziądz Poland
      • (+56) 4613104
      • Małgorzata Binder dyrektor@sp5.grudziadz.pl
      • Michał Gurzyński
      • Małgorzata Smelkowska email: m.smelkowska@um.grudziadz.pl tel.56-45-10-360 lub 361
      • adres skrzynki e-PUAP: /SP5-Grudziadz/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych