Na przełomie października i listopada każdego roku odwiedzamy znajdujące się w okolicy szkoły Miejsca Pamięci Narodowej. W tym roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Uczniowie „Piąteczki” zapalili znicze pod pomnikami: ŻOŁNIERZA POLSKIEGO, JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, DZIESIĘCIU POMORDOWANYCH GRUDZIĄDZAN, SOLIDARNOŚCI i LECHA KACZYŃSKIEGO, Najwięcej zniczy zapłonęło oczywiście pod tablicą pamiątkową poświęconą Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i naszemu patronowi. Klasa IIIa oraz członkowie koła historycznego uczcili pamięć gen. Stanisława Pruszyńskiego, gen. Stefana Kasprzyckiego de Castenedolo, Jana Cholewicza i ofiar wojny polsko – bolszewickiej na Cmentarzu Garnizonowym.(opr.M.Rycka) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=326
SP 5 im. płk. Stanisława Sitka - SZKOŁA, która PAMIĘTA
Wizyta w Kościele Protestanckim w Grudziądzu z okazji 502 rocznicy wystąpienia Marcina Lutra.
31 października, dokładnie w 502 rocznicę wystąpienia Marcina Lutra przeciw odpustom w Wittenberdze, gościliśmy w Kościele Ewangelicko – Augsburskim pod wezwaniem św. Jana w Grudziądzu. Przyjął nas bardzo serdecznie Proboszcz Parafii, ksiądz doktor Karol Niedoba. Klasy szóste wysłuchały niezwykle ciekawego wykładu na temat początków reformacji, różnic między kościołem protestanckim i katolickim oraz symboliki luterańskiej.(opr.M. Rycka)
Chcemy pomóc Krzysiowi! - "Galaretkowe przerwy dla Krzysia".
Od środy 23 pażdziernika z inicjatywy uczniów Wolontariatu organizujemy w szkole "Galaretkowe przerwy dla Krzysia". (klasa VIIId - 30 X, klasa VIIIb - 31 X, klasa VIIIa - 4.XI, klasa VIIb - 6 X , klasa VIIIc -7 X)
Krzysia i Jego Mamę poznaliśmy podczas Nocy Wolontariatu SKC. Zwrócili się oni o pomoc w zbiórce pieniędzy na zakup nowego implantu do ucha, który jest niezbędny, by Krzysztof słyszał. Przerwy i zbiórka pieniędzy do puszek organizowane będą do 7 listopada. Pomóżmy Krzysiowi, ktory uczy się w sąsiedniej szkole tuż obok nas - jest uczniem IV LO. ( opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu - Ewa Łaszewska)
UWOLNIJ KSIĄŻKĘ !
W dniach 28-31 października 2019 r. biblioteka szkolna włączyła się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingu, która prowadzona jest pod hasłem "Uwolnij książkę!" i ma na celu rozwój czytelnictwa przez swobodną wymianę wydawnictw. Uczniowie starszych klas mogli przeczytane już i niepotrzebne książki zastąpić innymi, dowolnie wybranymi na stanowisku bookcrossingowym. Jak zwykle towarzyszyło temu jak wiele emocji! (M. Krupska)
Uroczystość patriotyczna przy Pomniku 10 Pomordowanych w 80 rocznicę rozstrzelania 10 Grudziądzan przez Niemców
We wtorek 29 pażdziernika o godzinie 12.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości upamiętniającej zamordowanie 10 Grudziądzan przez Niemców przy Pomniku 10 Pomordowanych.
Tego dnia w 1939 r., w samo południe, w pierwszej publicznej egzekucji rozstrzelani zostali polscy patrioci: Edward Baranowski, Władysław Borkowski, Jan Dawczyński, Michał Dobrzański, Ignacy Gozdowski, Walenty Jakubowski, Józef Kitowski, Piotr Leja, Józef Madej oraz Paweł Michałek. Ta publiczna egzekucja, była świadomym aktem barbarzyństwa. Niemcy bowiem celowo dokonali prowokacji, w ramach której kłamliwie oskarżyli dziesięciu mieszkańców Grudziądza o rozlepianie plakatów antyniemieckich. Egzekucji dokonano na placu, przy którym znajduje się Pomnik upamiętniający to wydarzenie. Nasi uczniowie na zakończenie uroczystości, podczas której mogli obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z roku 1939 przedstawioną przez uczniów III LO w Grudziądzu złożyli przy pomniku kwiaty i zapalili znicze. (opr.E.Łaszewska) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=327
Nasi uczniowie otrzymali nagrody za wykonanie projektu multimedialnego: "Stanisław Sitek - patron szkoły"
Fundacja Ostoja przy Wiśle, organizator ogólnopolskiego konkursu przyznała nagrody uczniom naszej szkoły w składzie: Aleksandra Nojda, Katarzyna Szymandera i Marceli Małkowski za wykonanie projektu multimedialnego „Stanisław Sitek – patron szkoły”. Fundacja podziękowała nauczycielowi p.Łazarskiemu Pawłowi za udział w VII edycji konkursu i przygotowanie uczniów.
Uczniowie 27 października w Warszawie odebrali nagrody w obecności nauczyciela, swoich rodziców oraz licznie przybyłych gości. W programie pobytu stolicy było złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, udział w uroczystości wręczenia nagród w auli Uniwersytety Warszawskiego oraz zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Gratulujemy sukcesu i zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym: http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=322
Konkurs o ks.Stefanie Frelichowskim
Konkurs edukacyjno-plastyczny pt:
”Błogosławiony ks.Stefan Frelichowski
święty harcerz i kapłan za drutami niemieckich obozów koncentracyjnych”
Cele konkursu:
-
rozwijanie zdolności plastycznych
-
Uwrażliwienie na wartości chrześcijańskie
-
Inspirowanie do działań kreatywnych
-
Format A3 sceny z życia nie portret !
Przeznaczony dla uczniów kl,IV-VI
Prace przynosimy do katechetów do 14.11.19r. Serdecznie zapraszam: p.Dorota Gajewska
-
30 października - "Dzień Spódniczki"
Dnia 30.10.2019 roku w środę obchodziliśmy Dzień Spódniczki, Naszym celem było propagowanie wyszukanego stylu i dobrego gustu. W tym dniu dziewczynki klas i - III pamiętały o ubraniu spódniczki, natomiast chłopcy głosowali na najładniejszą spódniczkę w klasie. Oto wyniki głosowania w poszczególnych klasach::
1a – Zofia Pełka
1b – Zuzanna Szczepańsk
2a – Zofia Kawka
2b – Vanessa Balbuza
3a – Natalia Kraińska
3b – Oliwia Zdrojewska
Samorząd Uczniowski gratuluje wszystkim zwycięzcom :) (opr.E.Grabowska) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=320
I love my county because....
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości oraz prac w ramach pierwszego panelu projektu "Different countries, the same values" uczniowie nagrali filmiki pt. "I love my country because...." - Kocham mój kraj, ponieważ.... Oto efekt ich pracy.
Klasa IIIa na Cmentarzu Garnizonowym i Wojennym - "SZKOŁA PAMIĘTA"
Dnia 25.10.2019r. uczniowie klasy III a z wychowawcą wybrali się na Cmentarz Garnizonowy i Wojenny w Grudziądzu w ramach dnia "Szkoła pamięta". W ostatnim czasie podczas zajęć poznawali fakty dotyczące historii naszego miasta. Dzisiaj mieli okazję oddać hołd ludziom, którzy walczyli o naszą wolność.Przeczytali informacje dotyczące generała Stanisława Pruszyńskiego i wykonali kolejne zadanie w „Paszporcie małego odkrywcy historii”. Zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć żołnierzy spoczywających na tych cmentarzach.( opr. Dorota Zastawna) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=316
Uczniowie klas VIIIb i VIIIc - SZKOŁA PAMIĘTA - 25.10.2019r.
Uczniowie klasy VIIIb i VIIIc włączyli się w obchody akcji "Szkoła Pamięta" udając się do miejsc pamięci związanych z historią Polski i Grudziądza w latach II wojny światowej. Odwiedziliśmy Pomnik ku czci 10 rozstrzelanych Polaków oraz Obelisk katyński, chwilą ciszy i skupienia oddaliśmy hołd bohaterom. ( opr M. Szczepańska)
http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=316
Uczniowie klasy Vd posprzątali pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej - SZKOŁA PAMIĘTA
25 X 2019 r. w ramach Akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy Vd odwiedzili grudziądzkie pomniki. Przy ulicy Mickiewicza posprzątali pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie udali się pod pomnik 10 Pomordowanych przy ul. Piłsudskiego. Przy obu pomnikach zapalili znicze i uczcili minutą ciszy tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.(opr.E.Piszkalska) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=316
Uczniowie Vc przy Tablicy Patrona Szkoły płk.S.Sitka - SZKOŁA PAMIĘTA
25 X 2019 r. w ramach Akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy V c odwiedzili grudziądzkie pomniki - Pomnik Żołnierza Polskiego, Józefa Piłsudskiego oraz tablice upamiętniającą patrona szkoły pułkownika Stanisława Sitka.
http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=316
Klasa Ia i IIIb przy Pomniku Józefa Piłsudskiego - SZKOŁA PAMIĘTA
Uczniowie klasy I a i III b wraz z wych. M. Ziemską i A. Tyszkiewicz pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego i Józefa Piłsudskiego i Żołnierzy II RP - zapalenie zniczy, oddanie hołdu Bohaterom.
http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=316
Uczniowie klas VII i VIII na spotkaniu z gen.B.Packiem- "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP"
24 października 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VII i VIII wyjście do Biblioteki Miejskiej w celu udziału w promocji książki gen. Bolesława Packa pt. "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP". Dzieci dzięki bardzo ciekawej i barwnej prelekcji poszerzyli swoją wiedzę o obronności kraju i różnych formacjach wojskowych, w tym żandarmerii. (M. Krupska)
http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=317
Uczniowie klasy Va i Vb podążali śladami św. Franciszka na lekcjach religii.
Święty Franciszek patron ekologów na lekcji religii zaprosił nas do podziwiania piękna przyrody w pobliskim parku. Słowo ekologia pochodzi z języka greckiego w którym wyraz "oikos"oznacza wspólny,rodzinny dom. Klasy Va i Vb dzięki tej lekcji zrozumiały, że powinniśmy troszczyć się oświat przyrody, a za świętym Franciszkiem możemy powiedzieć "Pochwalony bądź,Panie, przez siostrę nasza,matkę ziemię, która nas żywi i chowa". Pogoda nam dopisała i wrażeń było co nie miara. Zapraszamy do galerii i zachęcamy do jesiennych spacerów w pobliskim parku.(opr.D.Gajewska) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=318
Kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność do około 150 metrów!
Dnia 23.10.19r. uczniowie z klasy IIIa, Va, VIc pod opieką p. Moniki Boryń i Danuty Krajewskiej uczestniczyli w zajęciach pt. „Ścieżka pięciu kolorów segregacji ”, które odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu. Droga do CEE oraz droga powrotna do szkoły tramwajem była jednoczesnie lekcją dla uczniów jak poruszać się bezpiecznie w mieście korzystając z komunikacji miejskiej oraz możliwością utrwalenia zasad bezpiecznego zachowania na drogach. Uczniowie w odblaskowych kamizelkach byli widoczni na drodze, podczas wsiadania i wysiadania z tramwaju. Nauczyciele uswiadomili uczniom, rolę kamizelki szczególnie w pochmurny, deszczowy dzień i podczas poruszania się pieszych po zmroku. Warto wszystkim przypomnieć: Kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność uczestników ruchu drogowego do około 150 metrów! Jest niewątpliwie bardzo przydatnym elementem wyposażenia zarówno w samochodzie, jak i podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. (opr.D.Krajewska)
Zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej „ ŚCIEŻKA PIĘCIU KOLORÓW SEGREGACJI” -
Dnia 23.10.19r. uczniowie z klasy IIIa, Va, VIc pod opieką p. Moniki Boryń i Danuty Krajewskiej uczestniczyli w zajęciach pt. „Ścieżka pięciu kolorów segregacji ”, które odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu. Celem zajęć było ustalenie zagrożeń jakie stanowią wysypiska śmieci oraz poznanie zasad prawidłowej i bezpiecznej segregacji odpadów. Uczniowie odpowiadali na pytania czym są śmieci, na czym polega recykling, co to jest PSZOK i jak funkcjonuje. Podzieleni na grupy segregowali odpady z wykorzystaniem interaktywnego zestawu demonstracyjnego. W ten sposób ocenili swoją znajomość wrzucania odpadów do pojemników w różnych kolorach. Wszyscy uczestnicy otrzymali komiks „SUPEREKOŚ – MISJA SEGREGACJA, kolorowe kredki oraz ulotki informacyjne Urzędu Miejskiego w Grudziądzu na temat „Zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych”. Na zakończenie udaliśmy się do mini zagrody zwierzęcej. Wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej był nie tylko okazją do twórczego spędzenia z czasu, ale i możliwością utrwalenia zasad bezpiecznego zachowania na drogach. (opr. D. Krajewska) http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=313
NOC WOLONTARIATU SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
W nocy 18/19 pażdziernika drugi raz w Grudziądzu odbyła się NOC WOLONTARIATU zorganizowana przez Diecezjalne Centrum Caritas (pierwszy raz takie spotkanie odbyło sie w ubieglym roku) Tym razem przedstawiciele wolontariatu Szkolnych Kół Caritas spotkali się w Bursie Szkolnej Caritas przy ul. Chełmińskiej. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas VIII: Paweł Laskowski i Dawid Ziółkowski z klasy VIIIa, Kamińska Roksana, Kornacka Dobrawa, Matyjasek Kinga i Malinowska Jowita z klasy VIIIb oraz Gzella Mateusz i Lewandowska Iga z klasy VIIId. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu „Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas dla bezpieczeństwa - Noc Wolontariusza”, a jego celem była nie tylko integracja wolontariatu SKC, ale przede wszytkim poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa. W ramach spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach z przedstawicielami Straży Miejskiej na temat "Tlenek węgla (czad) – podstępny truciciel" oraz z przedstawicielem Miejskiej Policji na temat "Odpowiedzialność prawna osób nieletnich za popełnione czyny karalne". Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat szkodliwości tlenku węgla i zapobieganiu zatruciu nim. Dowiedzieli sie tez jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym, poznali działanie "czujki" i jej charakterystyczny dżwięk. Zapoznali się takze z pracą dyżurnego pogotowia i przypomnieli sobie jak używać w praktyce numerów alarmowych, by wezwać pomoc. Pani Policjantka przedstawiła problem karalności nieletnich. Uczniowie dzięki ciekawej prezentacji dowiedzieli się jak funkcjonuje nasze prawo wobec osób popełniających przestępstwa w młodym wieku. Kolejnym punktem bylo spotkanie z niesłyszącym Krzysiem i Jego Mamą proszącą o pomoc w zakupie potrzebnego implantu dla syna, by mógł słyszeć. Podczas nocy był też czas na śpiew, taniec, wspólne zabawy, film i posiłki.Trochę też spaliśmy, choć rozmowy trwały do godziny trzeciej, ale przecież taka noc zdarza się tylko raz w roku szkolnym:):). Każdy z uczestników wrócił do domu może zmęczony, ale ubogacony. Nasi uczniowie bardzo aktywnie włączali się w realizowane zadania podczas Nocy Wolontariatu poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa, dobrze się bawili i godnie reprezentowali naszą szkołę. (opr.Ewa Łaszewska – opiekun uczniów podczas Nocy Wolontariatu)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. http://sp5grudziadz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=309
Uczniowie klas VII i VIII na wykładzie historyka Mariusza Żebrowskiego "Bolszewika goń, goń, goń..."
18 października 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VII i VIII wyjście do Muzeum w celu wysłuchania wykładu historyka Mariusza Żebrowskiego "Bolszewika goń, goń, goń...". Prelekcja odbyła się w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci i dotyczyła walk, prowadzonych w okolicach Grudziądza w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Barwna i pełna anegdot opowieść uzupełniona została ciekawymi zdjęciami i ilustracjami. (M. Krupska)
Archiwum Aktualności