• Sztandar szkoły

OPIS SZTANDARU SZKOŁY

Sztandar został uroczyście nadany Szkole Podstawowej nr 5 im. płk. Stanisława Sitka w Grudziądzu dnia 20 czerwca 1995 roku, gdy rok wcześniej Jej Patronem został ostatni przed wybuchem II wojny światowej Komendant Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu, ówcześnie jeszcze w stopniu podpułkownika, Stanisław Sitek. Fundatorem tego sztandaru jest Koło Kombatantów nr 106 „ŻANDARM” w Londynie.

Sztandar naszej szkoły ma kształt prostokąta o wymiarach 89 cm (szerokość) na 91 cm (długość) i obszyty jest złotymi frędzlami. Dwa drzewce, które są łączone metalowym gwintem, wieńczy metalowa głowica w formie orła w koronie. Razem daje to wysokość 3,01 m.

Rewers ma kolor królewskiej czerwieni (szkarłatny), a w jego środku znajduje się godło Polski, czyli biały orzeł z głową zwróconą dumnie w prawo, w złotej koronie, także złotym dziobem oraz szponami, na jasnoczerwonym tle. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Awers sztandaru ma kolor tzw. błękitu królewskiego. W centralnej Jego części znajduje się otwarta księga – atrybut edukacji szkolnej, symbolizujący wiedzę oraz mądrość. Nad księgą rozpościera się wieniec z liści dębowych. Liście dębowe od dawien dawna symbolizują męstwo i dzielność. Wieniec z liści dębowych mieli prawo nosić tylko ludzie władający ogromną siłą - ducha, mięśni, czy magii. Cechy te - męstwo i dzielność - powinny być również udziałem każdego z uczniów. Otwartą księgę przesłania znicz z płomieniem, które mają razem symbolizować uczciwą rywalizację wśród uczniów, w odniesieniu do idei igrzysk olimpijskich oraz otwartość dla innych. Po lewej stronie księgi znajduje się logo Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK), na wyraźnym tle biało-czerwonej flagi państwowej, liści laurowych oraz bagnetu; po prawej natomiast, charakterystyczny dla Żandarmerii Wojskowej kolor szkarłatny, na którym widać hełm żandarmów z 1830–1831 r., wsparty na pękających granatach w kolorze srebrnym. U dołu stylizowana srebrna litera „Ż”. Ponadto całość okala błękitny napis „Szkoła Podstawowa Nr 5 w Grudziądzu” oraz w kolorze złotym imię i nazwisko oraz stopień wojskowy Patrona szkoły - " im. płk. Stanisława Sitka ". Na awersie znajdziemy także napis w kolorze karminowym „Fundacja Koła Nr 106 „ŻANDARM” S.P.K. w Londynie”.

Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu i Ziemi, odniesieniem do Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Pamiętając o jego wymowie, należy zawsze okazywać mu szacunek i cześć.