• 25 lat współpracy SP5 z Żandarmerią Wojskową

25 lat temu nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Żandarmerią Wojskową oraz Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii – Kołem nr 106 „Żandarm” w Londynie. Współpraca zaowocowała w 1994 roku nadaniem szkole imienia ppłk. Stanisława Sitka – ostatniego komendanta Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu – oraz wręczeniem w 1995 r. ufundowanego przez Kombatantów sztandaru.

10 października b.r. z inicjatywy byłej dyrektor szkoły p.Danuty Łazarskiej spotkali się w Grudziądzu nauczyciele, komendanci ŻW, dowódcy Garnizonu Grudziądz, którzy tę współpracę zapoczątkowali oraz byli zaangażowani w kolejne działania szkoły min. w centralne obchody Święta Żandarmerii (1998 rok), oraz budowę i odsłonięcie w 2005 roku Pomnika Józefa Piłsudzkiego i Żołnierzy II RP.

Uczniowie szkoły od 1993 roku sprawują opiekę nad tablicą pamiątkową Patrona Szkoły i Jego Żołnierzy oraz od 2006 roku nad Pomnikiem.
          Podczas spotkania podkreślano zaangażowanie w działalność patriotyczną szkoły i kultywowanie tradycji żandarmskich w Grudziądzu Komendantów Głównych ŻW gen. Alfonsa Kupisa, gen. Bogusława Packa, gen. Marka Witczaka.

Spotkaniu towarzyszyły wspomnienia, oglądanie fotografii, kronik, albumów i wydanych książek. Warto wspomnieć, że w 1999 roku Minister Oświaty na wniosek rady pedagogicznej szkoły uhonorował gen. Alfonsa Kupisa i Żandarmerię Wojskową medalem „Za Zasługi dla oświaty”.
          Podczas spotkania przedstawiciele żandarmerii deklarowali dalszą pomoc i zaangażowanie w działania na rzecz szkoły.